Door de toenemende geldschaarste ontstond in de tweede helft van het jaar een extra vraag naar hypothecair crediet. Daar de institutionele beleggers tengevolge van de op ruime schaal toegepaste voorbelegging zich steeds minder op de hypotheekmarkt be wogen, werd op ons concern een stijgend beroep gedaan. Bij de verstrekking van hypo thecaire leningen hebben wij er vóór alles naar gestreefd aan de aanvragen van onze vaste relaties te voldoen. In de loop van het jaar werd voor een bedrag van ƒ71.295.863,29 aan hypotheken gesloten. Wij ontvingen een bedrag van 46.142.292,72 aan aflossingen, zodat het bedrag aan uitstaande hypotheken belangrijk toenam en wel met 25.153.570,57 tot ƒ288.124.359,27. De gemiddelde rente van de hypotheken bedroeg ultimo december 4.0230% (vorig jaar 3.9550%). De door de Regering gevoerde huurpolitiek achten wij onjuist. Doordat aan de zoge naamde welvaartsloonronde in het midden van het jaar geen huurverhoging werd ge koppeld, werd een kans gemist; de aanvankelijk per 1 januari 1957 in uitzicht gestelde huurverhoging van 25% is inmiddels naar 1 juli 1957 verschoven. Tegen de in de be doeling liggende blokkering van de helft van deze verhoging rijzen van vele kanten terecht bezwaren. Het wordt naar onze mening dringend tijd dat een volledig plan tot optrekking van de oude huren door de Regering wordt opgesteld. Aangezien gesproken kan worden van een ernstige verstoring van de kapitaalmarkt vrezen wij, dat straks de door een ieder zo zeer begeerde opheffing van de woningnood vertraagd zal worden door gebrek aan daartoe beschikbare middelen. Indien Rijk en Gemeenten genoodzaakt zullen zijn in de toekomst hun activiteit op het gebied van kapitaalvoorziening voor de woningbouw te temporiseren, dan eist o.i. het algemeen belang, dat de Overheid bevordert, dat het voor het particulier kapitaal meer aantrekkelijk wordt in de woningbouw te investeren. Het activeren van beleggingskapitaal voor de financiering van huurwoningen kan naar Geplaatst kapitaal f 10.300.000,— Reserves f 20.700.000,— Concern Hypotheken Huurpolitiek Particuliere woningbouw 10

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1956 | | pagina 12