ALGEMEEN OVERZICHT. In het vorig jaarverslag konden wij voor het eerst sedert 1939 weer vermelden, dat de gezamenlijke hypotheekbanken van ons concern een groter bedrag aan hypotheken hadden afgesloten dan zij aan aflossingen hadden ontvangen. Ook over 1947 vermeerderde het bedrag van uitstaande hypotheken en wel met 2.645.053,doch, hoe verheugend dit feit op zich zelf ook moge zijn, hieruit valt nog geenszins de gevolgtrekking te maken, dat thans het keerpunt voorgoed is gekomen. Immers de stroom van aflossingen gaat in verband met de geldruimte onverminderd door en de verstrekking van hypothecaire gelden voor de financiering van nieuw gebouwde percelen blijft nog steeds achterwege. Dit laatste is niet zo zeer een gevolg van de schaarste aan bouwmaterialen, als wel van de scheefgetrokken verhouding tussen de tot het drie- viervoudige gestegen bouw kosten en de op het peil van 1940 gefixeerde huren. Hieraan trachtte weliswaar het op 27 Januari 1947 gepubliceerde Besluit „Finan- cieringsregeling Woningbouw 1947” tegemoet te komen door ten behoeve van de bouw van woningen op bepaalde voorwaarden bijdragen toe te zeggen, doch tegen deze regeling bestonden zoveel bezwaren van feitelijke en juridische aard, dat de bouwondernemers en credietgevers, die de geweldige toename van de woningvoorraad in ons land gedurende de laatste twintig jaren voor de oorlog voor het grootste deel hadden tot stand gebracht, niet bereid waren op de gestelde voorwaarden tot bouwen en credietverlening over te gaan. In het belang bovenal van de volkshuisvesting is het te hopen, dat de langdurige en tijdrovende onderhandelingen, gedurende meer dan een jaar door de vertegenwoordigers van bovengenoemde categorieën met de desbetreffende regeringsinstanties gevoerd, in 1948 eindelijk tot een goed resultaat mogen voeren. Wat de wijze van afwikkeling van de geblokkeerde gelden betreft, betreuren wij het, dat in tegenstelling met de oorspronkelijke opzet, volgens welke deze gelden vrij zouden komen, als de inning der bijzondere heffingen zou hebben plaats gehad, thans een zodanige regeling is getroffen, dat de toevallige bezitters van geblokkeerd geld blijven opgescheept met de hieraan verbonden nadelen. Wij vragen ons af, waarom hierdoor alleen getroffen moeten worden degenen, die de ruime middelen, waarover zij door allerlei omstandigheden in 1945 beschikten, behalve in contanten en banksaldi, dank zij hun vertrouwen in de Nederlandsche Staat, hoofd zakelijk in schatkistpapier hadden belegd. Het bedrag aan pandbrieven in omloop vermeerderde met 3.078.700, Dit bedrag is mede het gevolg van een grote omzetting van uitgelote 3£ pand brieven in 3 pandbrieven, van welke laatste de omloop met 12.426.800,toenam. Gedurende de laatste maanden van het jaar verminderde de vraag naar 3 pandbrieven. Aan het personeel onzer kantoren brengen wij gaarne een woord van bijzondere dank voor de in dit jaar betoonde grote ijver en toewijding. AANDELENKAPITAAL. In verband met de fusie met de Algemeene Friesche Hypotheekbank werden alsnog uitgegeven 2 aandelen ad ƒ1.000,en .6 aandelen ad ƒ250,zodat ons geplaatst aan delenkapitaal thans bedraagt 9-729.000, Het aantal aandeelhouders onzer instelling steeg van 2913 tot 2942. Friesch*Groningsche Hypotheekbank N. V,

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1947 | | pagina 6