Zooais uit de balans blijkt, was op 31 December ƒ111.366,49 aan rente achterstallig, tegen 68.085,09 op 31 December van het vorige jaar. Het hoogere bedrag is een gevolg van de oorlogs schade hoofdzakelijk te Rotterdam geleden. Deze achterstand was op 17 Maart verminderd tot 97.237,—. Volgens de normen van het contröle-orgaan dient te worden afgeschreven 62.363,56. Het vorige jaar is volgens die normen reeds ƒ61.235,20 afgeschreven. Wij stellen U voor ƒ40.000, extra af te schrijven. In het afgeloopen jaar hebben wij 5 maal van ons recht van executie gebruik moeten maken tegen 7 maal het vorige jaar. Een overzicht van deze verkoopen geven wij op pagina 11. Verliezen werden hierbij niet geleden. Het op de balans voorkomende bedrag van de reserve voor hypotheken ad 104.502,25 is door de afwikkeling van diverse posten en het inloopen van rente-achterstand 79.772,25 hooger, dan het bedrag, dat wij volgens de normen van het contröle-orgaan dienen te reserveeren ter zake van de onderpanden van leeningen, waarvan de rente niet regelmatig binnenkomt. In het afgeloopen jaar verkochten wij voor een bedrag van 25.215,45 meer aan onroerende goederen, dan wij inkochten. Wij stellen U voor dit bedrag te boeken op de reserve voor inkoop van onderpanden. De in ons bezit zijnde onderpanden blijven voor ƒ1,te boek staan. Het grootste gedeelte dezer perceelen was op 31 December verhuurd voor ƒ6.470, Nadere gegevens hierover vindt U op pagina 11. Behoudens de daargenoemde bezitten wij geen ingekochte perceelen, noch zijn wij, behalve wat betreft onze kantoorgebouwen, op eenigerlei wijze bij den eigendom van onroerende goederen betrokken. De bedongen periodieke aflossingen op de leeningen kwamen in het algemeen regelmatig binnen. In totaal werd voor 10,3 der periodieke aflossingen vrijstelling verleend. Onze inspecteurs, de Heeren A. van Popta en J. Kamps te ’s Gravenhage, H. E. Wieringa te Naarden, A. M. Joustra te Haarlem en G. Hoogerkamp te Groningen, zorgden voor de controle op de voor ons verbonden perceelen en voor het verband met taxateurs, agenten en andere relaties. CONTROLE. De controle op het beheer en de administratie der bank geschiedt: A. door commissarissen en meer speciaal door de commissie van toezicht overeenkomstig de statuten. B. door de accountantskantoren Joh. Doornbos te Groningen en A. E. Meijer J. Hörchner te Amsterdam, waarvan U het resultaat hierachter vindt afgedrukt. C. door het contröle-orgaan der vakgroep hypotheekbanken. D. door de rijkspostspaarbank overeenkomstig de door haar vastgestelde voorwaarden. De balans en winst- en verliesrekening en de bij de wet voorgeschreven toelichting, die wij hierachter laten volgen, hebben gedurende den bij de statuten voorgeschreven termijn ten kantore der bank ter inzage gelegen. RESERVES. Evenals het vorige jaar stellen wij U voor de rente van de reservekas en de extra reserve ad 146.334,69, te voegen bij de speciale reserve. Op de effecten werd in het afgeloopen jaar een koerswinst behaald van ƒ57.049,43, welk bedrag weder bij de reserve voor koersverschillen van effecten wordt gevoegd. De effecten zijn opgenomen naar de beurskoers van 30 December, doch niet hooger dan pari. Wanneer U ons voorstel tot verdeeling der winst aanneemt, zullen de reserves ongeacht de reserves voor koersverschillen van effecten, voor inkoop van onderpanden, voor hypotheken, voor oorlogsschade en voor dividend in totaal met ƒ200.954,06 worden vermeerderd en gebracht op 6.873.506,44. WINST EN WINSTVERDEELING. Behalve de reeds genoemde extra afschrijving ad ƒ40.000,op achterstallige rente, stellen wij U voor 10.000,bij het Pensioenfonds te voegen, en een bedrag van ƒ369.099,bij de reserve voor belastingen, om daaruit de winstbelasting over het afgeloopen jaar te betalen. Uit het overblijvende zal allereerst moeten worden betaald een bedrag van 32.038,25 voor rente verschuldigd op de niet-verplichte stortingen, welke rente door commissarissen in overleg met de 3

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1941 | | pagina 5