onroerende goederen, dan wij inkochten. De in ons bezit zijnde onderpanden blijven voor ƒ1,te boek staan. Het grootste gedeelte dezer perceelen was op 31 December verhuurd voor 9.326,60. Nadere gegevens hierover vindt U op pagina 21. Behoudens de daargenoemde bezitten wij geen ingekochte perceelen, noch zijn wij, behalve wat betreft onze kantoorgebouwen, op eenigerlei wijze bij den eigendom van onroerende goederen betrokken. De bedongen periodieke aflossingen op de leeningen kwamen in het algemeen regel matig binnen. In totaal werd voor 8,64 der periodieke aflossingen vrijstelling verleend. Onze inspecteurs, de Heeren A. van Popta en J. Kamps te ’s Gravenhage, H. E. Wieringa te Naarden, A. M. Joustra te Haarlem en G. Hoogerkamp te Groningen, zorgden voor de controle op de voor ons verbonden perceelen en voor het verband met taxateurs, agenten en andere relaties. CONTROLE. De controle op het beheer en de administratie der bank geschiedt: A. door commissarissen en meer speciaal door de commissie van toezicht overeen komstig de statuten. B. door de accountantskantoren Joh. Doornbos te Groningen en A. E. Meijer J. Hörchner te Amsterdam, waarvan U het resultaat hierachter vindt afgedrukt. C. door het door de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken ingestelde contröle-orgaan. D. door de rijkspostspaarbank overeenkomstig de door haar vastgestelde voorwaarden. De balans en winst- en verliesrekening en de bij de wet voorgeschreven toelichting, die wij hierachter laten volgen, hebben gedurende den bij de statuten voorgeschreven termijn ten kantore der bank ter inzage gelegen. RESERVES. Evenals het vorige jaar stellen wij U voor de rente van de reservekas en de extra reserve ad 143.553,43, te voegen bij de speciale reserve. Op de effecten der reserves werd in het afgeloopen jaar een koerswinst behaald van 63.810,44, voor welk bedrag weder een reserve voor koersverschillen van effecten kan worden gevormd. De effecten zijn opgenomen naar de beurskoers van 30 December, doch niet hooger dan pari. Conform de wenschen van het contröle-orgaan stellen wij U voor ter zake van de oorlogsschade een reserve te vormen en daarin dit jaar te storten een bedrag gelijk aan 10 der hoofdsommen van de leeningen waarvan de onderpanden geheel of grootendeels door den oorlog zijn verwoest, met uitzondering van die waarvan de rente en de aflossing zijn betaald. Daarvoor is noodig een bedrag van 188.000, Wij zouden hiervoor willen bestemmen het bedrag ad f 129.542,90 hetwelk dit jaar vrijgekomen is door meerdere verkoop boven inkoop van onderpanden en het dan nog ontbrekende ad ƒ58.457,10 willen putten uit de reserve voor inkoop van onderpanden, welke reserve door de waardestijging der onroerende goederen minder noodig is geworden. Wanneer U ons voorstel tot verdeeling der winst aanneemt, zullen de reserves ongeacht de reserves voor koersverschillen van effecten, voor inkoop van onderpanden, voor hypotheken, voor oorlogsschade, voor dividend en voor uitbreiding kantoren in totaal met ƒ236.261,85 worden vermeerderd en gebracht op 6.672.552,38. 6

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1940 | | pagina 8