De bedongen periodieke aflossingen op de leeningen kwamen in het algemeen regel matig binnen. In totaal werd voor 8,86 der periodieke aflossingen vrijstelling verleend. Onze inspecteurs, de Heeren A. van Popta en J. Kamps te ’s Gravenhage, H. E. Wieringa te Naarden, A. M. Joustra te Haarlem en G. Hoogerkamp te Groningen, zorgden voor de controle op de voor ons verbonden perceelen en het verband met taxa teurs, agenten en andere relaties. CONTROLE. De controle op het beheer en de administratie der bank geschiedt: A. door commissarissen en meer speciaal door de commissie van toezicht overeen komstig de statuten. B. door de accountantskantoren Joh. Doornbos te Groningen en Meijer Hörchner te Amsterdam, waarvan U het resultaat hierachter vindt afgedrukt. C. door het door de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken ingestelde contröle-orgaan onder voorzitterschap van den Heer Mr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden en Oud-minister van Justitie. D. door de Rijkspostspaarbank overeenkomstig de door haar vastgestelde voor waarden. De balans en winst- en verliesrekening en de bij de wet voorgeschreven toelichting, die wij hierachter laten volgen, hebben gedurende den bij de statuten voorgeschreven termijn ten kantore der bank ter inzage gelegen. RESERVES. Onze statuten geven in art. 47 aan de vergadering van aandeelhouders telken jare de beslissing of de rente van de reservekas en extra reserve gevoegd zullen worden bij deze reserves of bij de speciale reserve. Wij stellen U voor dit jaar de rente ad 148.944,85 te voegen bij de speciale reserve. Op de effecten der reserves werd in het afgeloopen jaar een koerswinst gemaakt van ƒ14.084,71, welk bedrag wij U voorstellen op de koersrekening effecten te reserveeren. De effecten zijn opgenomen naar den beurskoers van 30 December 1938, doch niet hooger dan 100 Wanneer U ons voorstel tot verdeeling der winst aanneemt, zullen de reserves in totaal met 250.255,56 worden vermeerderd en gebracht op 6.380.524,75. WINST EN WINSTVERDEELING. Nadat op „Personen” een bedrag van ƒ38.619,43 is afgeschreven en 19.466,44 aan provisie voor renteverlaging voor de winst van het volgende jaar is gereserveerd, bedraagt het winstsaldo 862.593,29. Wij stellen U voor, hiervan 105.500,te bestemmen voor een speciale afschrij- vingsreserve, op de balans voorkomende onder het hoofd „Reserve voor Hypotheken” en overeenkomende met het bedrag, dat wij volgens de normen van het contröle-orgaan terzake van de onderpanden van de leeningen, waarvan de. rente niet regelmatig binnenkomt, dienen te reserveeren. 6

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1938 | | pagina 8