In den regel worden de leeningen voor 5 jaar, bij uitzondering voor 10 jaar gesloten. De gemiddelde rente der hypotheken bedroeg op ultimo December 5,3465 0/0 tegen 5,4092 op 31 December 1926. Door de daling van de gemiddelde rente der pandbrieven met 0,0532 °/0 en die der hypotheken met 0,0627 werd het verschil in rente tusschen hypotheken en pandbrieven 0,0095 0/o kleiner en gebracht op 0,9311 Zooals uit de Balans blijkt, was per 31 December f 7.161,93 aan rente achterstallig, welk bedrag nu is verminderd tot f 2.592,37. Onder dit laatste cijfer komt nog een bedrag van f 529,47 aan rente van leeningen voor, waarvan de onderpanden reeds zijn verkocht en waarbij onze vordering geheel gedekt bleek te zijn, doch waarvan de afrekening nog niet heeft plaats gehad. In het afgeloopen jaar hebben wij vijftien maal van ons recht van executie gebruik moeten maken. In veertien gevallen bleek onze vordering ruimschoots gedekt te zijn, terwijl in één geval het onderpand gelegen te Zand voort, f200,— minder opbracht, dan onze hypotheek groot was. Een onderpand te Bussum gelegen bracht bij onderhandschen verkoop f 5.300,— minder op, dan onze hypotheek groot was. Hoewel de rest van onze vordering niet verhaalbaar bleek, meenden wij onze toestemming voor dezen verkoop niet te moeten weigeren. Verder leden wij een verlies van f 9.820,25 aan hoofdsom door een bedriegelijke handeling van een overleden notaris te Groningen. Na zijn dood bleek, dat door hem een valsche royementakte was ingediend, zoodat de vorige op het pand rustende hypotheek intact was gebleven en wij in plaats van een eerste, een tweede hypotheek hadden. Bij de gehouden executie van het onderpand bleek onze vordering nog voor ongeveer de helft door hypotheek gedekt te zijn. Voor de rest komt de Bank als concurrente creditrice in het faillissement zijner nalatenschap op. Wij hebben echter deze geheele vordering op onze Winst- en Verliesrekening af geschreven. De beide in vorige jaren ingekochte onderpanden gelegen te Nijmegen en te ’s-Hertogen- bosch, die te samen voor f2,— op onze vorige balans te boek stonden, hebben wij in den loop van dit jaar voor f 29.000,— verkocht. Door den verkoop van deze beide panden hebben wij nu geen ingekochte onderpanden meer. Kantoorgebouw. Ons huidig kantoorgebouw te Groningen voldoet reeds lang niet meer aan de meest be scheiden eischen, die men daaraan mag stellen. Wij moesten er dus mede rekening houden, dat, als op dezelfde plaats een nieuw gebouw zou worden gesticht, wij tijdelijk een andere huisvesting tot onze beschikking hadden. Toen nu een tegenover ons kantoor gelegen gebouw te koop kwam, hebben wij dit gekocht voor een som van f 15.000,—. De bestemming waarvoor het gekocht is, zal het echter niet krijgen. Wij waren nJL later in de gelegenheid twee panden in de Heerestraat te koopen waarvan het terrein bijzonder geschikt is voor de stichting van een kantoorgebouw. De koopsom bedraagt f 100.000,terwijl de levering en de betaling zal plaats hebben op 1 Mei 1929, wanneer de huizen tevens vrij van huur zullen zijn. Het aangekochte pand in de Haddingestraat hebben wij voorloopig verhuurd voor f 1200, per jaar.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1927 | | pagina 10