6 - in geld de voorkeur gaven, werden de aandeelen der Winschoter Hypotheekbank inge kocht tegen 140 Bijna allen verzochten echter hunne aapdeelen te mogen omwisselen, terwijl slechts een enkele contanten wenschte te ontvangen. Onze Bank heeft in den loop van het jaar de beschikking gekregen over alle 500 aandeelen der Winschoter Hypotheekbank, waartegenover 250 aandeelen onzer Instelling werden uitgegeven. De 500 oprichtersbewijzen der Bank worden ingekocht tegen f 100.— per stuk. Den pandbriefhouders gaven wij de gelegenheid hunne pandbrieven kosteloos tegen de onze te verwisselen. Van deze aanbieding is reeds een ruim gebruik gemaakt. Op den datum van overname der Winschoter Hypotheekbank had zij aan pand brieven in omloop f 4.583.500.—. Slechts een bedrag van f 72.700— werd ingekocht, f 3.722.400.pandbrieven werden in ^/2 maand omgewisseld, zoodat op 31 December j.1. nog een bedrag van f 788,400.— uitstond. Van de uitstaande hypotheken werd bij acte den 15 December 1.1. verleden, een bedrag van f 3.155,542,50 aan onze Instelling gecedeerd, terwijl van de Reserves der Winschoter Hyp. Bank een aan de gecedeerde hypotheken evenredig bedrag, naar de Friesch- Groningsche Hypotheekbank werd overgeboekt. Aan hypotheken ten name van de W. H. B. stond op 31 Dec. 1.1. nog uit een bedrag van f 1.286.557.50. De door ons gemaakte kosten van overname werden geheel afgeschreven uit het agio, ontstaan bij de uitbreiding van het aandeelenkapitaal en door het boeken als inkoop zoowel der ingekochte als der omgewisselde pandbrieven der Winschoter Hyp. Bank. Hierachter vindt U de Balans en Winst- en Verliesrekening der Winschoter Hypotheekbank per 31 Dec. 1.1. afgedrukt. Ten kantore der Bank te Winschoten hebben wij een bijkantoor geopend en aldaar als procuratiehouder aangesteld den Heer F. H. Roemeling, die reeds geruimen tijd bij de Winschoter Hypotheekbank is werkzaam geweest. Aandeelen. In verband met de overname der Winschoter Hyp. Bank werd ons aandeelen kapitaal vergroot met f 250.000.—, zoodat thans geplaatst is f 3.250,000. Van de oude aandeelen werden dit jaar 51 overgeschreven, waardoor het aantal aandeelhouders met 4 toenam. De nieuwe aandeelen, die deelen in de winst over 1920, werden verdeeld over 93 aandeelhouders. Pandbrieven. Het afgeloopen jaar heeft ons éen pandbrief met een nieuw rentetype gebracht. Reeds in het begin van het jaar werden door sommige zustër-instellingen 5*/2 pandbrieven uitgegeven. In een buitengewone vergadering van Directeuren van Hypotheek banken in Januari te Utrecht gehouden was men echter bijna unaniem van oordeel, dat al liep de hypotheekrente op, het niet wenschelijk was, tot de uitgifte van dit soort over te gaan, o.a. omdat men meende dat een 5!/2 type bij het publiek niet gewild was en het moeilijk ging hiertegenover solide hypotheken af te sluiten, die een voldoende rentewinst voor de banken zouden afwerpen. Echter reeds in Mei en Juni gingen vele banken over tot de uitgifte van 6 pandbrieven, terwijl in den loop van den zomer zeer vele instellingen dit voorbeeld volgden. Eerst einde September is door ons Bestuur besloten tot de uitgifte van dit nieuwe rentetype over te gaan. Wij waren ons bewust, dat de plaatsing van onze 5 pandbrieven niet groot zou zijn, wanneer zusterinstellingen 6 0/o pandbrieven aan de markt brachten, doch wij hebben er mede gewacht een dergelijken stap te doen, tot wij overtuigd waren, dat wij solide hypotheken op deze rentebasis konden sluiten. Behalve door het hierboven vermelde is het jaar voor ons belangrijk geweest door de verandering die wij hebben gebracht in de uitloting. Vroeger werd van de in

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1920 | | pagina 8