Het winstcijfer, dat f 116,998.305 bedraagt, stelt ons in de gelegenheid U straks voor te stellenna ruime afschrijvingen en na een versterking der reserve en extra-reserve, 14% dividend uit te keer en. De reserves zullenals deze voorstellen door U worden aangenomente zamen f 514,407.24s bedragen, nadat op hare balanswaarde het geleden koersverlies op onze effecten ad f 11,157.875 (f 7,341.25 op die der Reserve en f 3,816.625 0p die der Reserve v. Koers verschillen op de effecten v/h. aandeelenkapitaal) is af geboekt. De Rijkspostspaarbank heeft ook dit jaar weder volledige inzage van onze administratie speciaal van onze hypotheken en taxatieslaten nemen. De controle onzer boekhouding bleef opgedragen aan het accountantskantoor van de heeren Joh. Doornbos en J. Schaafstal te Groningen, waarvan gij het resultaat in achter staand rapport vindt weergegeven. Zevenmaal werden wijom verschillende redenengenoodzaakt tot executie van hypothe caire onderpanden over te gaan. Verlies werd daarbij niet geleden. De in 1908 ingekochte onderpandendie wij nog niet naar ons genoegen hebben kunnen verkoopenleverden na aftrek van de kosten van onderhoud en van 4 0/<7 rente van hunne balanswaarde, f 1255.845 winst op. Om redenen van practisch belangworden thans niet alleen de onderpandenwaarop geld is geleend, door onzen Inspecteur voortdurend nagezien, maar worden ook de eerste schattingen in den regel door de taxateurs met hem verricht. Deze maatregel, die ons meer nog dan vroeger omtrent alle bijzonderheden van de ter onderzetting aangeboden panden op de hoogte brengt, blijkt meer en meer in het belang van een juiste beoordeeling der ingekomen aanvragen. Het innen der renten en periodieke aflossingen ging in 1910 als gewoonlijk naar wensch. Van slechts zeer enkele aflossingen behoefde uitstel of vrijstelling te worden verleend en op ultimo December was niet meer dan 2610.375 aan achterstallige rente verschuldigd, van welk bedrag (met uitzondering van slechts f 283.50) ons de betaling op 1 Mei a.s. reeds is verzekerd door verkoop van de onderpanden. Met enkele onzer debiteuren, wier panden onder den invloed der woningwet in waarde zijn verminderd, zijn in den vorm van aflossingen maatregelen getroffen, waardoor de belangen der bank beter zijn gewaarborgd. De Balans en de Winst- en Verliesrekening, die gij hierachter vindt afgedrukt, zijn door ons nagezien en in orde bevonden. De controle der commissie van toezicht op de kasde pandbrieven in portefeuille en de royementen, die geregeld heeft plaats gehad, gaf geen reden tot het maken van opmerkingen.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1910 | | pagina 8