-NEGENTIENDE BOEKJAAR. - 1 - Ter voldoening aan den inhoud van art. 42 onzer Statuten hebben wij de eer U verslag uit te brengen van den toestand der Bank en van hare verrichtingen in het jaar 1909. In Uwe vergadering op 20 Maart 1909 werden de Heeren P. J. Vos en Mr. J. A. Tellegen als Commissarissen door U herkozen en is tot opvolger van Jhr. Mr. W. C. G. van Eijsinga benoemd Dr. J. E. van Welderen Baron Rengers, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw te IJsbrechtum, die allen hunne benoeming hebben aangenomen. Thans treden volgens den rooster af de Heeren I. I. Vriesendorp I.zn. J. H. A. A. Kalff en F. I. de Greve in welke vacatures straks door U zal moeten worden voorzien. Over de resultaten van ons bedrijf kunnen wij in vele opzichten tevreden zijn. Het winstcijferdat f 125.109.57 bedraagt, stelt ons in de gelegenheid U straks voor te stellen, na ruime afschrijvingen en na een versterking der reserve en extra-reserve, 14o/0 dividend uit te keeren. De pandbrievencirculatie is in 1909 met 1*297.500 toegenomen. Tegen koersen van IOOI/2 en 100 0/0 hebben wij voor onze pandbrieven geregeld koopers gevonden. Was in 1908 een disagio ad f 17.337.01 af te boeken, thans vindt gij daarvoor een bedrag van slechts 2613.435 af geschreven. Bij de Rijkspostspaarbank hebben wij ook weder in dit jaar een bedrag onzer pandbrieven geplaatst. Het totaal der Hypothecaire leerlingen is met ƒ1.450.698.03 vermeerderd; daar echter de gemiddelde rente onzer leeningen tengevolge van den lageren geldkoers in 1909 van 4.4095 op 4.38620/0 is gedaald, zagen wij onze winst niet in gelijke mate toenemen. De geregelde controle onzer boekhouding hebbeD wij wederom opgedragen aan het accountantskantoor van de heeren Joh. Doornbos en J. Schaafstal te Groningen, waarvan gij het resultaat in achterstaand rapport vindt weergegeven. Viermaal werden wijom verschillende redenengenoodzaakt tot executie van hypothecaire onderpanden over te gaan. Tweemaal bleken onze vorderingen ruim gedekt, maar bij de twee andere veilingen leden wij een gering verlies, niet in hoofdsom, maar in rente en kosten respectievelijk van ƒ131.72 en ƒ518.165, samen alzoo ƒ649.885, welk bedrag op de Winst- en Verliesrekening is afgeboekt. De verwachting, dat wij dit jaar in een schadeloozen verkoop der ingekochte onder panden zouden slagen, is niet vervuld. Wij stellen U voor op hunne balanswaarde, behalve het saldo der exploitatierekening, ƒ10.000 af te schrijven. De inspectie onzer onderpanden, waarmede door onzen inspecteur den heer H. J. Goslinga geregeld wordt voortgegaan, levert bevredigende resultaten op en zoo blijven wij op de hoogte van de wijze waarop de onderpanden worden bewoond, geëxploiteerd en onderhouden. Het innen der renten en periodieke aflossingen ging in 1909 zeer naar wensch. Van slechts enkele aflossingen behoefde uitstel of vrijstelling te worden verleend en op ultimo

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1909 | | pagina 5