worden bij eerste opname op de balans gewaardeerd tegen kostprijs, inclusief transactiekosten. Vervolgens vindt waarde ring plaats tegen reële waarde, waarbij de waarderingsverschil len (tot verkoop of bijzondere waardevermindering) via het ver mogen worden geleid. Gerealiseerde resultaten bij verkoop worden opgenomen in de winst- en verliesrekening. Preferente aandelen worden gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs. De handelsportefeuilles rentedragende waardepapieren en aan delen zijn ingedeeld in de categorie held for trade. Deze worden aanvankelijk opgenomen tegen verkrijgingsprijs en vervolgens gewaardeerd op reële waarde. Alle gerealiseerde en ongereali seerde winsten en verliezen worden opgenomen in de winst- en verliesrekening. Voor wat betreft de rentedragende waardepapieren available for sale wordt de rente op basis van de effectieve interest in de winst- en verliesrekening opgenomen in de post Rente. Dividen den inzake de beleggingsportefeuille aandelen worden in de winst- en verliesrekening gerubriceerd onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen, dividenden inzake de handels portefeuille aandelen onder resultaat uit financiële transacties. Dividenden worden op basis van betaalbaarstelling verant woord. Zowel de handels- als beleggingsportefeuilles rente dragende waardepapieren en aandelen zijn in de balans gerubriceerd onder de post Overige financiële activa. Derivaten en hedge accounting Friesland Bank maakt voor haar risicomanagement gebruik van afgeleide financiële instrumenten (derivaten), onder andere op het gebied van rente-, valuta- en kredietrisico. Derivaten wor den bij eerste opname op de balans gewaardeerd tegen kost prijs. Na de eerste opname worden derivaten gewaardeerd tegen reële waarde, waarbij de verandering hierin in de winst en verliesrekening wordt opgenomen in de post Waardeveran deringen van derivaten. Derivaten worden in de balans gerubri ceerd als actief (onder de post Overige financiële activa) als de reële waarde positief is en als passief (onder de post Financiële passiva) als de reële waarde negatief is. Voor een deel van de derivaten wordt hedge-accounting toe gepast. Bij fair value hedge-accounting wordt de reële waarde verandering als gevolg van het afgedekte risico van specifieke activa of passiva, evenals de reële waardeverandering van het derivaat, in de winst-en verliesrekening verwerkt. Bij cash flow hegde-accounting wordt de verandering in de reële waarde van het derivaat, voor zover effectief, niet in de winst- en verlies rekening maar in het vermogen verwerkt tot het moment dat het afgedekte item de winst en verliesrekening beïnvloedt. Hedge-accounting wordt toegepast als wordt voldaan aan de eisen voor wat betreft documentatie (zoals het beleid van risicobeheer, de startdatum van de hedge, een beschrijving van het hedge-instrument en de onderliggende positie, de soort hedge, het afgedekte risico en de wijze van bepaling van de effectiviteit van de hedge) en de daadwerkelijke effectiviteit van de hedge. Hedge-accounting wordt beëindigd als het hegde-instrument verloopt, wordt uitgeoefend of is verkocht, de hedge niet langer voldoet aan de voorwaarden, de toekom stige transactie niet langer wordt verwacht of als de toewijzing van de hedge-relatie wordt gestaakt. Overigens kwalificeren niet alle in bedrijfseconomische zin effectieve hedges voor hedge-accounting. Deelnemingen en participaties De waardering van deelnemingen (dit zijn strategische aande- lenbelangen gehouden door de bank zelf) en participaties (dit zijn aandelenbelangen gehouden door het participatiebedrijf van de bank) is afhankelijk van de mate waarin de bank invloed kan uitoefenen op het beleid. Belangen waarin invloed van doorslaggevende betekenis kan worden uitgeoefend (doorgaans belangen groter dan 50%) worden geconsolideerd. Belangen waar invloed van betekenis kan worden uitgeoefend (doorgaans belangen van 20% tot en met 50%) worden gewaardeerd tegen de equity-methode, zijnde de kostprijs plus het aandeel in het resultaat en vermogensmutaties na verwerving minus het aan deel in gedane uitkeringen na verwerving. Belangen waar invloed van betekenis kan worden uitgeoefend worden in de balans opgenomen in de post Deelnemingen. Belangen kleiner dan 20% worden beschouwd als available for sale, met waarde ring op reële waarde via het vermogen. Deze belangen worden in de balans opgenomen in de post Overige financiële activa. Immateriële activa Alle overnames worden verwerkt via toepassing van de over- namemethode. Goodwill wordt gewaardeerd tegen kostprijs. Op goodwill wordt niet stelselmatig afgeschreven, wel wordt jaarlijks of vaker indien gebeurtenissen of wijzigingen in omstandigheden daartoe aanleiding geven, beoordeeld of er een bijzondere waardevermindering opgetreden is als gevolg van structurele wijziging in toekomstige kasstromen. Negatieve goodwill (badwill) die bij een overname ontstaat wordt direct in de winst- en verliesrekening opgenomen. Goodwill inzake niet geconsolideerde deelnemingen en participaties is begrepen in de boekwaarde van het desbetreffende belang, overige goodwill is in de balans opgenomen in de post Immateriële activa. De overige immateriële activa (bestaande uit gekochte of ont wikkelde software alsmede gekochte assurantieportefeuilles) worden gewaardeerd tegen kostprijs verminderd met de cumu latieve afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen. De afschrijving ten laste van de winst- en verliesrekening geschiedt op basis van de geschatte gebruiksduur van de betreffende immateriële activa, tenzij de gebruiksduur onbepaald is. De afschrijving van de overige immateriële activa start op het moment dat de activa gebruiksklaar zijn. De geschatte gebruiksduur is 3 -10 jaar. Materiële vaste activa De onroerende zaken en bedrijfsmiddelen worden opgenomen tegen kostprijs verminderd met de cumulatieve afschrijvingen JAARREKENING

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 95