medegedeeld, opgenomen onder overlopende activa dan wel overlopende passiva. Vreemde valuta Transacties luidend in vreemde valuta worden in euro’s omgere kend tegen de geldende wisselkoers per de transactiedatum. In vreemde valuta luidende monetaire activa en verplichtingen worden per balansdatum in euro’s omgerekend tegen de op die datum geldende wisselkoers. De bij omrekening optredende valutakoersverschillen worden in de winst- en verliesrekening opgenomen. Reële waarde Voor financiële instrumenten die worden verhandeld op gere guleerde financiële markten wordt de reële waarde gebaseerd op de beurskoers. Voor activa worden biedkoersen gehanteerd en voor passiva laatkoersen. De reële waarde van niet-beursge- noteerde financiële instrumenten wordt bepaald op basis van de contante waarde van de verwachte kasstromen, (interne) waarderingsmodellen, de marktwaarde van soortgelijke instru menten of door commissionairs afgegeven biedprijzen. Bij toepassing van contante-waardetechnieken zijn de geschatte toekomstige kasstromen gebaseerd op de beste schattingen van de leiding, en de disconteringsvoet is een marktgerelateer- de voet voor een vergelijkbaar instrument per de balansdatum. Bij gebruik van andere waarderingsmodellen worden de gehan teerde gegevens in het model gebaseerd op marktgerelateerde gegevens per balansdatum. Financiële instrumenten waarvan de reële waarde niet betrouwbaar kan worden vastgesteld, wor den opgenomen tegen kostprijs, minus (indien noodzakelijk) een bijzondere waardevermindering. Alleen wanneer er duidelijke aanwijzingen zijn dat bijvoorbeeld de transactieprijs afwijkt van andere waarneembare soortgelijke actuele transacties in de markt of gebaseerd op een waarde- ringsmodel met objectief waarneembare data, dan worden op de eerste dag resultaten genomen over het desbetreffende financiële instrument. Bijzondere waardeverminderingen Per de balansdatum wordt beoordeeld of er externe of interne objectieve aanwijzingen zijn voor een bijzondere waarde vermindering van een bepaald financieel actief. Objectieve aanwijzingen kunnen onder andere bestaan uit een drastische verslechtering van marktomstandigheden of significante finan ciële moeilijkheden bij de betreffende debiteur. Bij financiële activa die gewaardeerd zijn tegen geamortiseerde kostprijs, waaronder kredieten, wordt bij dergelijke aanwijzin gen op basis van de contante waarde van de verwachte toekom stige kasstromen, met inbegrip van verwachte uitkeringen uit hoofde van garanties en zekerheden, een eventueel verlies wegens waardevermindering contant gemaakt tegen de oor spronkelijke effectieve rente en verwerkt in de winst- en verlies rekening onder de post Waardeverandering van kredieten. Bij zondere waardeverminderingen worden in eerste instantie indi vidueel beoordeeld. Naast deze specifieke voorziening wordt voorts een portefeuillevoorziening gevormd voor waardever minderingen die niet specifiek zijn bepaald, maar waarvan op basis van ervaring en algemene- of bedrijfseconomische ont wikkelingen kan worden aangenomen dat ze per balansdatum in de portefeuille aanwezig zijn. Bij de beoordeling op porte- feuilleniveau worden de activa gegroepeerd op basis van gelijk soortige kredietkenmerken. Deze kenmerken zijn relevant voor de inschatting van verwachte toekomstige kasstromen voor portefeuilles van activa omdat deze indicatief zijn voor de mogelijkheid van de debiteur om alle contractueel overeen gekomen bedragen te voldoen. Portefeuilles van financiële activa worden op portefeuilleniveau beoordeeld op bijzondere waardevermindering op basis van contractueel overeengeko men kasstromen en de historische ervaring ten aanzien van kre- dietverliezen op activa met gelijkwaardige kredietkenmerken. De historische ervaring wordt aangepast voor recent waar genomen ontwikkelingen om de effecten van de huidige markt omstandigheden weer te geven die nog niet in de historische ervaring tot uitdrukking zijn gekomen en om effecten en omstandigheden die niet actueel zijn te elimineren. Bij andere activa vindt er jaarlijks een toetsing plaats of er aan wijzingen bestaan voor een bijzondere waardevermindering. Indien sprake is van een dergelijke aanwijzing worden de activa getoetst op bijzondere waardevermindering. Ongeacht of er eventueel aanwijzingen zijn voor een mogelijke waardevermin dering, wordt de boekwaarde van goodwill en immateriële acti va nog niet in gebruik minstens één keer per jaar onderworpen aan een gedetailleerde waardeverminderingstoets. Er wordt een waardeverminderingsverlies opgenomen indien de boek waarde van een actief hoger is dan de realiseerbare waarde. De realiseerbare waarde is gelijk aan de opbrengstwaarde (reële waarde minus verkoopkosten) of, indien hoger, de bedrijfswaarde. Liquide middelen Als liquide middelen worden aangemerkt kasmiddelen, onmiddellijk opeisbare tegoeden bij De Nederlandsche Bank N.V. en het saldo van onmiddellijk opeisbare vorderingen op en onmiddellijk opeisbare schulden aan bankiers. Samengestelde transacties worden gesaldeerd opgenomen. Bankiers en kredieten Bankiers en kredieten worden geclassificeerd als loans and receivables. Waardering vindt plaats tegen geamortiseerde kostprijs met gebruikmaking van de effectieve rentemethode, waar nodig rekening houdende met bijzondere waardevermin deringen. Rentedragende waardepapieren en aandelen De beleggingsportefeuilles rentedragende waardepapieren en aandelen zijn aangemerkt als available for sale. Deze effecten FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 94