IAS 39 Financiële instrumenten: opname en waardering Amendement voor financiële garanties en kredietverzekerin- gen: financiële garanties en kredietverzekeringen (welke in het verleden niet als verzekeringscontracten zijn aangemerkt) moe ten worden gewaardeerd tegen reële waarde bij eerste opname en vervolgens gewaardeerd worden tegen de hoogste van (i) eerste waardering (eventueel na aftrek van amortisatie in over eenstemming met IAS18) en (ii) waardering volgens IAS 37 reële waarde op basis van kasstromen. Deze verandering in de verslaggevingsrichtlijnen heeft geen invloed gehad op de cijfers van de Groep. Amendement voor fair value-optie: deze nieuwe regel stelt een aantal voorwaarden voordat een onderneming bij eerste op name een financieel instrument kan aanwijzen als ‘tegen reële waarde met waardeveranderingen via de resultatenrekening’. Dit heeft geen gevolgen voor de Groep aangezien zij tot op heden geen gebruik heeft gemaakt van deze optie in IAS 39. IAS 39 stond eerst niet toe dat verwachte intra-groep trans acties als hedge-item worden aangewezen in een geconsoli deerde jaarrekening. Door het amendement wordt het voor een aantal gevallen toch mogelijk om hedge-accounting toe te pas sen. Het moet dan wel gaan om een vreemde valuta cash-flow hedge die aan specifieke voorwaarden voldoet. Dit heeft geen invloed op de Groep aangezien geen intra-groep transacties als hedge-item worden aangemerkt welke in vreemde valuta luiden. IFRIC 4 vaststellen of een overeenkomst een lease bevat De Groep past IFRIC 4 toe vanaf 1 januari 2006, welke aanwij zingen geeft bij de bepaling of overeenkomsten een lease bevatten, voor welke lease-accounting moet worden toegepast. Deze verandering in de verslaggevingsrichtlijnen heeft geen invloed gehad op de cijfers van de Groep. IFRIC 5 rechten op belangen welke ontstaan door ontmantelings-, restauratie- en milieurehabilitatiefondsen De Groep is deze interpretatie gaan toepassen per 1 januari 2006, echter aangezien de Groep geen belangen heeft in lan den waar dergelijke fondsen bestaan heeft deze interpretatie geen effect op de jaarrekening. IFRIC 6 schulden welke ontstaan door het participeren in een specifieke markt - af val van elektrische en elektronische installaties Vanaf 1 januari 2006 wordt deze interpretatie toegepast door de Groep. Deze interpretatie regelt het opvoeren van een ver plichting inzake het verwijderen van afval van elektrische en elektronische installaties. Deze interpretatie heeft geen invloed gehad op de cijfers van de Groep, aangezien deze gericht is op ondernemingen die elektrische huishoudelijke apparaten verkopen. Grondslagen voor de consolidatie Consolidatie vindt plaats voor belangen die kwalificeren als groepsmaatschappijen alsmede rechtspersonen waarbij het economisch risico door Friesland Bank N.V. wordt gedragen (waaronder stichtingen in het kader van securitisatie). Groeps maatschappijen zijn die entiteiten waarover de vennootschap overwegende zeggenschap (‘control’) heeft. Er is sprake van overwegende zeggenschap indien de vennootschap de moge lijkheid heeft om, direct of indirect, het financiële en operatio nele beleid van een entiteit te bepalen teneinde voordelen te verkrijgen uit de activiteiten van de entiteit. Bij de beoordeling of er sprake is van zeggenschap wordt rekening gehouden met potentiële stemrechten die op dat moment uitoefenbaar of con verteerbaar zijn. De jaarrekeningen van groepsmaatschappijen zijn in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen vanaf de datum waarop voor het eerst sprake is van zeggenschap, tot aan het moment waarop deze eindigt. Intragroepsaldi en even tuele niet-gerealiseerde winsten en verliezen op transacties binnen de groep of baten en lasten uit dergelijke transacties worden bij de opstelling van de geconsolideerde jaarrekening geëlimineerd. Belangen van precies 50% (joint ventures) wor den niet geconsolideerd, de equity-methode wordt toegepast om deze belangen te waarderen. Grondslagen voor opname van financiële instrumenten Een financieel actief of passief wordt in de balans opgenomen vanaf het tijdstip dat de vennootschap recht heeft op de voor delen respectievelijk gebonden is aan de verplichtingen voort komende uit de contractuele bepalingen van het desbetreffen de financiële instrument (de ‘trade date’). Financiële activa en passiva worden gesaldeerd in de balans opgenomen indien dit op grond van contractuele of wettelijke bepalingen is toege staan en het stellige voornemen daartoe bestaat. Grondslagen voor de waardering en resultaatbepaling Algemeen De jaarrekening is opgesteld op basis van historische kosten, inclusief bijkomende kosten die -voor financiële instrumenten worden geamortiseerd op basis van de effectieve interest methode. De volgende activa en verplichtingen zijn gewaar deerd tegen reële waarde: afgeleide financiële instrumenten (derivaten), financiële instrumenten aangehouden voor handelsdoeleinden, financiële instrumenten geclassificeerd als available for sale, financiële instrumenten die onderdeel uit maken van een fair value hedge en vastgoedbeleggingen. Voor verkoop aangehouden vaste activa en groepen activa die worden afgestoten, worden gewaardeerd op de laagste van de boekwaarde en de reële waarde minus verkoopkosten. De lopende interest op vorderingen en schulden is, voor zover bij de toelichting op de desbetreffende post niet anders is JAARREKENING

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 93