Voor waardeveranderingen werd in totaal 8,1 miljoen opge nomen, tegenover 66,5 miljoen in 2005. Deze mutatie werd veroorzaakt door verschillende omstandigheden. Ten eerste werd voor waardeveranderingen van financiële instrumenten een bedrag van 9,4 miljoen als bate opgenomen, een gevolg van waardeverschillen van derivaten door gewijzigde markt prijzen, die direct via de winst- en verliesrekening worden geleid. Bij Friesland Bank betrof dat vooral waardeverschillen als gevolg van de gewijzigde kapitaalmarktrente. Voor reguliere debiteurenverliezen werd in 2006 10,3 miljoen minder opzij gezet dan in 2005 en kon worden volstaan met i,6 miljoen. Het totaal aan waardeveranderingen van kredieten kwam uit op 4,7 miljoen. De fors lagere debiteuren verliezen reflecteren de goede ontwikkeling van de in de portefeuille aanwezige risico’s. De risicokosten zijn in 2006 te berekenen op slechts twee basispunten van de portefeuille private kredieten, tegenover 17 basispunten in 2005. Naast voornoemde posten werd nog 12,8 miljoen (2005: 9,7 mil joen) opgenomen voor waardeverminderingen van participaties en aandelen en (im)materiële vaste activa. Een groot deel van het resultaat van de bank valt onder de deel nemingsvrijstelling in de vennootschapsbelasting. Als gevolg daarvan is de belastingdruk bij de groep betrekkelijk laag. In 2006 steeg de zichtbare belastingdruk licht tot een totaal bedrag van 13,2 miljoen. In 2005 was dat 8,0 miljoen. Financiële kengetallen De effïciencyratio (operationele bedrijfslasten gedeeld door operationele baten) kwam over 2006 uit op 65,2%. In 2005 bedroeg de effïciencyratio nog 54,0%. De stijging in 2006 werd vooral veroorzaakt door consolidatie-effecten, exclusief deze effecten bedraagt deze ratio 55,3%. Het rendement op het eigen vermogen is gestegen tot 12,7%, tegen 11,5% in 2005. De solvabiliteitsratio op het totaalvermogen (BIS ratio) bedroeg 13,2% bij een minimumvereiste van 8% en lag daarmee op vrij wel hetzelfde hoge niveau als de 13,4% van 2005. Strategisch kader 2007 Hoewel over de volle breedte van het bedrijf een verdere groei van de activiteiten wordt voorzien blijft de markt voor bancaire diensten bijzonder competitief, met aanhoudende druk op de commerciële spreads. Daarnaast is er sprake van een betrekke lijk vlakke rentecurve en blijft de bank bovendien sterk gericht op investeringen in de kwaliteit van haar dienstverlening en de versterking van de infrastructuur. Bij de bank wordt verder gestuurd op basis van een acceptabele balans tussen rende ment en risico in zowel de particuliere als in de zakelijke markt. Dit alles zet de resultaten van het bankbedrijf onder druk. In de private equity markt blijft de investeringsbereidheid groot en worden nu aanzienlijk hogere prijzen betaald. Het participa- tiebedrijf van de bank kan echter bogen op een uitstekend track record en zal dat in 2007 op basis van de huidige inzichten kunnen continueren. Bij de bancaire deelnemingen wordt een voortzetting van de goede autonome ontwikkeling van 2006 verwacht. Winstverwachting 2007 In absolute termen gemeten kende Friesland Bank in 2006 een uitzonderlijk profijtelijk jaar, dat in 2007 niet zal worden geëvenaard. Op basis van de huidige inzichten, overige onvoorziene omstandigheden daargelaten, verwacht de bank in 2007 de goede en meer normale winstlijn van 2005 voort te zetten. Leeuwarden, 5 april 2007 Raad van Bestuur: drs. W.F.C. Cramer, voorzitter T. Branbergen A. Vlaskamp drs. E.H.M.M. Krijnsen RA RAAD VAN BESTUUR

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 83