bewijzen steeg mede hierdoor met 304 miljoen tot 2,5 mil jard. De onder de post Toevertrouwde middelen opgenomen spaargelden stegen in het verslagjaar met 5,5% tot 2,1 miljard. Dit werd met name veroorzaakt door de groei van de deposito’s en de tegoeden op internetsparen De liquiditeitspositie van de bank is iets afgenomen maar blijft op een ruim voldoende niveau. Het saldo van kasmiddelen vermeerderd met het saldo van direct opeisbare vorderingen op bankiers en onmiddellijk opeisbare schulden aan bankiers nam met 72 miljoen af tot 125 miljoen. Het zichtbaar eigen vermogen van de bank nam in het afgelopen jaar met 37 mil joen toe, tot 857 miljoen, een stijging van 4%. Deze mutatie betrof, naast winstbijschrijving 2006 en herwaarderingen ook enkele dividenduitkeringen aan Friesland Bank Holding N.V.. De Holding werd hierdoor onder meer in staat gesteld terug betalingen te verrichten op preferente aandelen. Het aansprakelijk groepsvermogen, waarbij de achtergestelde schulden worden meegeteld, steeg met 7% tot ruim 1,2 mil jard. Inclusief de nog in de balans aanwezige maar niet in het vermogen opgenomen waarderingsverschillen ter grootte van 242 miljoen bedraagt het totale ‘weerstandsvermogen’ van de bank bijna 1,5 miljard. Winst 2006 Het jaar 2006 leverde een nettowinst voor aandeelhouders op van 106,9 miljoen, een toename van 39% ten opzichte van 2005. Dit was voor een belangrijk deel het gevolg van een zeer gunstige ontwikkeling bij de post Waardeveranderingen. Het operationeel resultaat steeg met 28% tot 123,9 miljoen. Het saldo van operationele inkomsten en operationele bedrijfs lasten (het bedrijfsresultaat) ondervond evenals in 2005 steun van boekwinst bij verkoop in het participatiebedrijf, maar daalde desondanks met 30,9 miljoen, ofwel 19% tot 132,0 miljoen. Naast een hoger kostenniveau speelden ook (de)con- solidaties hier een belangrijke rol. Ontwikkeling resultaten De totale operationele inkomsten namen in 2006 met 7% toe, tot 379,7 miljoen. De operationele bedrijfslasten namen met 30% sterk toe, tot 247,6 miljoen. Exclusief consolidatie-effec- ten bedroeg de stijging 17%. De stijging van de bedrijfslasten wordt voor een belangrijk deel verklaard door hogere project kosten, onder andere betreffende Operatie Overstag en de implementatie van Basel II richtlijnen. Daarnaast werd voor waardeveranderingen in totaal 8,1 miljoen opgenomen. De post Rente daalde met 27%, tot 102,3 miljoen. Naast consolidatie-effecten en een eenmalige post speelt hierbij ook het teruglopen van de marges op zowel particuliere als zakelijke financieringen een rol. Als gevolg van oversluitingen werd 4 miljoen boeterente ontvangen, dit is 3 miljoen lager dan in 2005. De opbrengsten uit effecten en deelnemingen stegen in 2006 duidelijk en kwamen uit op 122 miljoen. De belangrijkste reden van deze hogere uitkomst is dat er in 2006 verkoop resultaten op enkele aandelenbelangen zijn gerealiseerd, zowel bij de bank, het participatiebedrijf als de bancaire deel nemingen. Het resultaat in 2006 van het participatiebedrijf kon, zoals verwacht, het resultaat van 2005 niet evenaren. In 2005 werd zoals bekend een substantiële winst geboekt op de verkoop van ons belang in Telfort. De door de bank gehouden bancaire belangen, waaronder Van Lanschot en Kempen 81 Co, lieten in 2006 gunstige operationele resultaten zien. Bij Kempen betrof het, naast een hoger bedrijfs resultaat, ook de uitkering van dividend. De verkoop van het belang in Kas Bank vond plaats tegen een aantrekkelijke koers waardoor een koerswinst van enige miljoenen werd gerealiseerd. Bij de provisies was het beeld over de gehele linie positief, waarbij de toename van de opbrengsten uit assurantiën en effecten voor het grootste deel de stijging bepaalden. Alle assurantiebedrijven (Aecum, Friesland Bank Assurantiën en Bercoop Assurantiën) droegen hieraan bij met een toename van de assurantieprovisie van 8%. De effectenprovisies lieten met 12% stijging een belangrijke verbetering zien. Hogere handels volumes en enkele succesvolle productplaatsingen brachten het effectenbedrijf tot een hoger resultaat. De provisies uit betalingsverkeer konden de groei van het zakelijk bedrijf niet volledig volgen en bleven op een stabiel niveau. De totale provisiebaten namen met 9% toe tot 35,2 miljoen. Het resul taat uit financiële transacties kon als gevolg van transactie- winsten in de overige financiële activa, die het gevolg waren van voor de bank gunstige rentebewegingen, toenemen van 9,8 miljoen in 2005 tot 18,2 miljoen in 2006. De post Overige baten tenslotte kwam onder invloed van consolidatie- effecten uit op 1,8 miljoen. De totale personeelskosten (exclusief consolidaties) namen met 4,5% toe tot 84 miljoen. De pensioenlasten daalden sterk, hoofdzakelijk door de aanpassing van de pensioengerechtigde leeftijd naar 65 jaar, hetgeen een eenmalige bate opleverde. De kostép voor onder andere ingeleend personeel daarentegen namen toe. Ook was er een stijging van de sociale lasten als gevolg van reorganisaties in het kader van Operatie Overstag. De andere beheerskosten namen met 55,9 miljoen toe tot 139,2 miljoen. Deze stijging is voor 71% het gevolg van con solidaties. Het kostenniveau bij de bank zelf steeg door onder meer hogere (ICT)projectkosten en hogere marketingkosten. Het benodigde bedrag voor afschrijvingen steeg tot 12,5 miljoen. FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 82