Ontwikkeling bancaire deelnemingen Friesland Bank hield eind 2006 aandelenbelangen in Van Lanschot N.V. (28%), Triodos Bank N.V. (6%), Kempen 81 Co N.V. (19%) en BinckBank N.V. (bijna 10%). Een 6% aandelenbelang in Kas Bank werd in februari 2006 verkocht. De transactie heeft een positief verkoopresultaat opgeleverd van enige miljoenen. In september 2006 maakte Van Lanschot bekend een bod te willen doen op Kempen 81 Co. De aandeelhouders van Kempen Co zijn akkoord gegaan met dit bod, dat deels in aandelen Van Lanschot 180 miljoen tegenwaarde) en deels in contanten 120 miljoen) zal worden betaald. De volledige afhandeling van deze transactie heeft begin 2007 plaatsgevonden. De boek winst hierop wordt verantwoord in 2007. Gedurende 2006 heeft Friesland Bank een belang van bijna 10% opgebouwd in BinckBank. Deze bank is een gespecialiseerde dienstverlener op het gebied van effecten aan verschillende soorten beleggers, waaronder een internetbroker voor parti culieren. BinckBank toont zich daarmee actief in een ander segment van de markt dan waarin Friesland Bank actief is. Door de koersstijging van Van Lanschot en overige waarde vermeerdering (waaronder Kempen 8c Co) is in verband hiermee een positief reëel waardeverschil ontstaan bij de post Deel nemingen van 364 miljoen. Het saldo van operationele inkomsten en operationele bedrijfs lasten kwam in 2006 uit op 66,7 miljoen. In 2005 was dat 33,5 miljoen. In beide jaren was geen sprake van Waardeveran deringen. Naast hogere reguliere inkomsten werd de toename vooral bepaald door incidentele baten, daarin begrepen het resultaat op de verkoop van het belang in Kas Bank. ICT, Operations en projecten Het jaar 2006 stond in het teken van verdere verbetering van onze infrastructuur waarbij de verhoging van de stabiliteit en betrouwbaarheid van de bestaande systemen voorop heeft gestaan. Zo is de ICT-omgeving versterkt door een upgrade van het (Unix) operatingsystem en is een nieuwe versie van het databasesysteem operationeel geworden. Daarnaast is een belangrijke bijdrage geleverd aan de verbetering van een aantal processen, waaronder de implementatie van een nieuw hypotheeksysteem. Tevens is een nieuwe business-, software- en infrastructuur- architectuur ontwikkeld om in de komende jaren te kunnen voldoen aan de vereiste continuïteit, vernieuwing en verkorting van de time to market. Uitgangspunt daarbij is een meer modulair systeem waarbij nieuwe front office toepassingen en/of back office systemen onafhankelijk van elkaar kunnen worden ontwikkeld en vervangen. De nieuwe software-architec- tuur is tevens randvoorwaardelijk voor de multi-channel toe komst van de bank. De eerste toepassingen zijn in 2006 succes vol ingevoerd. Versterking van de bemensing vormt een belang rijke pijler onder de nieuwe ICT-strategie. Personeel Gedurende het jaar 2006 bedroeg het gemiddeld aantal vaste fulltime medewerkers van Friesland Bank 979. In 2005 was dat 954. Ook in 2006 heeft de bank een veelvuldig beroep gedaan op externe medewerkers. Dit houdt verband met de vele lopen de projecten ter verbetering van de processen en de technische infrastructuur. Het verslagjaar heeft ook voor het personeel grote verande ringen met zich meegebracht. Dit kwam vooral tot uiting in Operatie Overstag. Mede door een constructieve opstelling van de Ondernemingsraad is de veranderbereidheid van mede werkers aanzienlijk vergroot. Vooral in onze thuismarkt Fries land heeft de versterkte focus op onze klant geleid tot wijziging van circa 300 functies. Ontwikkeling balans De kredietverlening aan de private sector groeide in totaal met 375 miljoen, ofwel 5%, tot een omvang van 7,2 miljard. De kredietverlening aan particulieren nam, vooral dankzij bruto 800 miljoen aan verstrekte hypotheken, toe met ruim 8% tot 4,5 miljard. De portefeuille zakelijke kredieten liet een lichte stijging zien van 2% en kwam uit op 2,7 miljard. In het verslagjaar steeg het relatieve aandeel van de particuliere kredietverlening. Van de uitstaande private kredieten is per jaareinde 2006 63% verstrekt aan particulieren en 37% aan ondernemingen en niet-overheidsinstellingen. De post Overige financiële activa steeg met 147 miljoen, tot 1,2 miljard. De stijging werd vooral veroorzaakt door een toename van de obligatieportefeuille met 151 miljoen, tot i,i miljard. Deze mutatie werd vooral gerealiseerd bij aan de beurs genoteerd schuldpapier en werd ingegeven door over wegingen van balansbeheer. De goede gang van zaken bij de door de bank gehouden aan delenbelangen in onder andere Van Lanschot en Kempen wordt weergegeven in de stijging van de post Deelnemingen met 40 miljoen tot 418 miljoen. De groei van het commerciële actiefbedrijf is met name gefinancierd via de geld- en kapitaal markt. Daarnaast kreeg de financiering ook gestalte door de toename van de spaargelden, het aantrekken van achtergestel de schulden en het gestegen eigen vermogen. De bank heeft in het voorjaar van 2006 een succesvol beroep gedaan op de inter nationale kapitaalmarkt met een onder het EMTN programma geplaatste openbare lening van 700 miljoen. De post Schuld- RAAD VAN BESTUUR

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 81