dienstverlening aan onze bancaire relaties. In de particuliere markt verwachten wij hierdoor de druk op de marges als gevolg van de toegenomen concurrentie in de verzekeringsmarkt te kunnen compenseren. Op het gebied van zakelijke maatwerk- verzekeringen en het zakelijke adviessegment was sprake van een gezonde groei, die de groei van de markt overtrof. Aecum, gespecialiseerd in werknemersvoorzieningen waar onder pensioenen, heeft een goed jaar achter de rug. Daardoor is onze verzekeringstak ook flink gegroeid in de leven- en pensioenmarkt. Zakelijk Bedrijf Onder competitieve marktomstandigheden nam het volume van de zakelijke portefeuille iets toe, tot 2,7 miljard. Te constateren valt dat de marges onder druk blijven staan, bij een oplopende leverage. Voor de bank was dit aanleiding om enige terughoudendheid te betrachten in het kredietverstrekkings- proces. Dit op grond van de verwachting dat de lage risicopre mies niet altijd een juiste weergave zijn van het met name in de toekomst te lopen risico. Nieuw aan de portefeuille toegevoegde posten droegen bij aan een evenwichtige spreiding over de bedrijfstakken. De sterkste procentuele groei vond plaats in de agrarische sector. De kantoren buiten Friesland blijven zich goed ontwikkelen op basis van de ingezette strategie. Dit heeft zich vertaald in een substantiële bijdrage aan de omzet en resultaten van het Zakelijk Bedrijf. Daarnaast is het aandeel van gestructureerde financieringen in de portefeuille licht gestegen. Verheugend is dat de kwaliteit van de zakelijke krediet portefeuille, beoordeeld naar de eigen risicomaatstaven, verbeterd is. Het risicoprofiel van de portefeuille is zonder meer bevredigend. De te treffen kredietvoorzieningen konden in 2006 dan ook worden verlaagd. Resultaat Bankbedrijf Het saldo van operationele inkomsten en operationele bedrijfs lasten van het bankbedrijf kwam in 2006 uit op 14.8 miljoen, tegenover 59,4 miljoen in 2005. Deze daling is het gevolg van enerzijds lagere operationele inkomsten en anderzijds een hoger lastenniveau. De lagere operationele inkomsten worden vooral veroorzaakt door de lagere rentemarge. Naast een aanzienlijk consolidatie-effect, staan ook de reguliere rente- inkomsten als gevolg van spreaderosie en lagere boeteprovisies in het commerciële bedrijf en de vlakkere rentecurve onder druk. Het hogere lastenniveau betreft voornamelijk project kosten, zowel in het kader van het voldoen aan externe regel geving als het verbeteren van de dienstverlening. Bij de post Waardeveranderingen is, als gevolg van de gunstige ontwikke ling van de waardeveranderingen van derivaten en kredieten, een bate te noteren van 1,5 miljoen, zodat het operationeel resultaat uitkomt op 16,3 miljoen. In 2005 bedroeg dit nog 3,5 miljoen. Ontwikkeling Participatiebedrijf Friesland Bank Investments (FBI) investeert in Nederlandse bedrijven die zich bevinden in het middensegment. Daarbij stel len wij ons op als financieel partner die vanuit onze expertise tevens een constructief klankbord voor het management van deze bedrijven vormt. In 2006 leverde FBI wederom een sub stantiële winstbijdrage, die overigens lager was dan in 2005 door de winst op de verkoop van ons belang in Telfort in 2005. De bank is tevreden met de ontwikkeling van het participatie bedrijf en de kwaliteit van de portefeuille die ons positief stemt voor de komende jaren. In 2006 committeerde het participatiebedrijf zich voor 15 miljoen aan nieuwe investeringen. De nieuwe belangen betreffen Fritom (Logistieke diensten), Institute of Travel (reis organisatie), Main Capital II (private equity fund), Actuera (soft wareoplossingen voor verzekeraars en pensioenfondsen), King Nuts (levensmiddelenindustrie) en Orffa (verkoop- en marketingorganisatie voor additieven en ingrediënten voor de diervoeding en de diergeneeskunde). Onze betrokkenheid bij Fritom is vormgegeven in een unieke financiële constructie voor familiebedrijven. Friesland Bank Investments zal namelijk ook een interne markt gaan onderhouden in de familie-aandelen. Een stichting waarborgt daarbij de onafhankelijkheid, conti nuïteit en werkgelegenheid. Dit innovatieve concept is ook toepasbaar op andere familiebedrijven die met dezelfde problematiek kampen. Het afgelopen jaar zijn tevens bijstortingen gedaan in reeds bestaande participaties. Dit betrof Doedijns (leverancier van hydraulische systemen), in verband met de overname van branchegenoot Koppen en Lettern. Daarnaast zijn extra middelen geïnvesteerd in Mennens (hijs- en heftechiek). De desinvesteringen betroffen Samas (kantoorinrichting), Coops Nieborg (leverancier aan de scheepsbouwindustrie), Hyproca (groothandel en fabrikant van zuivelproducten) en Low Land Fashion (groothandel en importeur van kleding). Het saldo van operationele baten en operationele bedrijfslasten van het participatiebedrijf kwam in 2006 uit op 50,5 miljoen, tegenover 70,1 miljoen in 2005. Toevoeging van de post Waardeveranderingen leverde een bedrijfsresultaat op van 40,9 miljoen, 18,5 miljoen minder dan in 2005, een daling van 31%. De daling komt volledig voor rekening van de in 2005 geïncasseerde boekwinst op Telfort. FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 80