Verslag van de Raad van Bestuur Algemeen Friesland Bank N.V. heeft in 2006 een uitzonderlijke winst behaald van 107 miljoen. Dit is gerealiseerd in een zeer con currerende bancaire omgeving en bij een voor banken minder gunstige rentestructuur dan de afgelopen jaren. Daarnaast zette de bank belangrijke stappen die voortvloeiden uit de in 2005 aangekondigde strategie. De hieraan verbonden kosten drukten het resultaat bij de bank. De uitstekende resultaten van de bancaire deelnemingen en het participatiebedrijf konden dit echter ruimschoots compenseren. De groei van de bank was vooral zichtbaar in de afzet van hypotheken bij particulieren. Gunstig economisch klimaat Het goede winstcijfer is behaald in een positieve economische omgeving. De Nederlandse economie heeft een uitstekend jaar achter de rug. Op vrijwel alle gebieden waren de prestaties boven verwachting. Zo groeide de economie met maar liefst 2,9% op jaarbasis. Daarmee was sprake van bijna een twee keer zo hoge economische groei als in 2005 het geval was. Met name in de tweede helft van vorig jaar trad een groeiversnelling op. Dit had ook zijn weerslag op de werkloosheid. Deze is het afge lopen jaar fors naar beneden gegaan. Er was in de laatste maan den van het jaar zelfs sprake van krapte op de arbeidsmarkt, iets wat in jaren niet is voorgekomen. Ook de andere landen van de eurozone beleefden een periode van herstel. In vrijwel alle lidstaten was sprake van een afne mende werkloosheid. Mede hierdoor steeg het consumenten vertrouwen in verschillende landen, wat zich direct vertaalde in een aantrekkende consumptie. Door de aantrekkende economie in de eurozone besloot de Europese Centrale Bank in 2006 in vijf stappen de rente te verhogen met in totaal 1,25%. Dit was de eerste reeks verhogingen sinds tweeënhalfjaar. Hiermee is een eind gekomen aan een periode van uiterst lage geldmarkt rentes en vervlakte de rentecurve. Meer aandacht voor onze relaties In 2005 maakte de bank bekend dat door middel van “Operatie Overstag” een strategie uitgevoerd zal worden gericht op ver dere verbetering van de klanttevredenheid en verhoging van de interne efficiency. Om haar positie op de sterk concurrerende markt van financiële dienstverlening verder te versterken heeft de bank in 2006 daarom een aantal belangrijke stappen gezet. In de provincie Friesland is en blijft Friesland Bank een algeme ne bank. Buiten Friesland richt de bank zich op het middelgrote bedrijfsleven en de beter gesitueerde particulieren. Kern van de nieuwe strategie is een actievere benadering van de klant. Friesland Bank wil zich blijven onderscheiden als relatiebank. Daarmee kiest de bank voor het aangaan en in stand houden van duurzame en rendabele relaties. Verhoging van de efficiency is een belangrijke factor om in tij den van afnemende marges winstgevend te kunnen bankieren. In dat kader is een aantal belangrijke interne processen geanalyseerd en opnieuw structuur gegeven. Administratieve handelingen vinden zoveel mogelijk plaats in de vier nieuwe regiovestigingen en niet op de lokale kantoren. Deze nieuwe aanpak leidt ertoe dat accountmanagers minder tijd kwijt zijn aan administratieve zaken en meer tijd kunnen besteden aan onze klanten. Daarnaast komt er een “field force”. Dit zijn accountmanagers die bij klanten thuis gesprekken hebben op het tijdstip dat het de klant schikt. De eerste resultaten van de nieuwe opzet zijn positief en bevestigen ons vertrouwen in deze strategie. Buiten Friesland verwacht de bank de komende jaren meer kan toren te openen. Een eerste stap is al gezet met de opening van een kantoor in Amsterdam, de voorbereidingen in Utrecht zijn volop gaande. Hiermee vergroot Friesland Bank haar bereik tot in de Randstad en krijgt mogelijkheden om contacten te leggen met relaties die aangetrokken worden door een nuchtere en eigenzinnige bank als Friesland Bank. Integratie Bank Bercoop en Friesland Bank Sinds 2004 heeft Friesland Bank een belang in Holding Bercoop Groep van 45%. Onderdeel van de Holding Bercoop Groep is Bank Bercoop, een regionale bank met als werkgebied Zuidoost Friesland. In november 2006 werd overeenstemming bereikt met Holding Bercoop Groep tot overname van de resterende 55% van de aandelen. De overname van de aandelen maakt een vergaande integratie van de bancaire en assurantie-activiteiten van Bank Bercoop en Friesland Bank mogelijk. Deze transitie wordt begin 2007 gestart. FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 78