‘Willen is kunnen’ in beeld (»0 Eise Eisinga bouwde het inmiddels oudste nog wer kende Planetarium ter wereld in de jaren 1774 tot 1781 in zijn woonhuis in Franeker. Hij wilde daarmee ster renkunde toegankelijk maken voor gewone mensen. Tot op de dag van vandaag toont het Koninklijk Eise Eisinga Planetarium de actuele stand van de planeten. Het uurwerk wordt in beweging gebracht door een indrukwekkend raderwerk van houten hoepels en schijven met tienduizend handgesmede spijkers als tanden. Een slingerklok en negen gewichten drijven het geheel aan. In 2006 werd dit toonbeeld van ‘willen is kunnen’ opgenomen in de Canon van de Nederlandse geschiedenis. Het internetverkeer groeit exponentieel en een wereld zonder Internet is al bijna niet meer voor te stellen. De neutrale en onafhankelijke Amsterdam Internet Exchange (AMS-IX), opgericht in 1994, is inmiddels het grootste Internetknooppunt ter wereld. Met permanente innovatie en gedegen testprogram ma’s stelt de AMX-IX haar sterk groeiende aantal leden in staat non-blocking Internetverbindingen te leggen en te onderhouden tussen partijen over de hele wereld. De Afsluitdijk was een onderdeel van de Zuiderzee werken van Ir. Lely. Twaalf jaar lang werkten inge nieurs en arbeiders aan de bouw van de Afsluitdijk die 75 jaar geleden - in 1932 - werd voltooid. Een triomf voor de Nederlandse strijd tegen het water. Door de Zuiderzee af te sluiten werd de kust van Nederland aanzienlijk verkort. Het zorgde voor meer veiligheid en een kortere verbinding tussen Friesland en Noord- Holland. Circusschool de Hoogte in Leeuwarden geeft les aan volwassenen en jongeren vanaf 7 jaar en biedt de mogelijkheid aan jongeren vanaf 17 jaar om een vak opleiding te volgen tot professioneel circusartiest/ performer. ‘Alles is een kwestie van evenwicht, veel oefenen, vallen en weer opstaan, en doorzetten’. De circusschool organiseert diverse voorstellingen en participeert in internationale circusprojecten en uit wisselingsprogramma’s. (xCm Schilder Miguel Ybéflez (1946) woont deels in Amster dam en Barcelona. Hij werkt voornamelijk vanuit die twee steden maar zoekt zijn inspiratie ook regelmatig in Parijs, New York en andere steden van formaat. Al jaren is hij een bekende kunstenaar wiens krachtige penseelstreken inmiddels de hele wereld kleuren. Tijden veranderen. Inmiddels draagt de helft van alle kinderen in Nederland een beugel. Mensen nemen nu eenmaal geen genoegen meer met een minder fraai gebit. Voor de kinderen betekent dit jaren van door zetten. Maar het resultaat is er dan ook naar. Mn 'Willen is kunnen’ is het onderste uit de kan halen en het uiterste van jezelf vergen. Het is een ‘state of mind’ die erop gericht is om alles eruit te halen wat erin zit. Om door te gaan als het tegen zit en te gaan voor het allerbeste resultaat. Vandaag de dag is bij het oudste bedrijf van Neder land, Koninklijke Tichelaar in Makkum, alles mogelijk op keramisch gebied. Vanuit haar ambachtelijke tradi tie boorde dit bedrijf de afgelopen jaren succesvol nieuwe markten aan. Specialistische kennis en vaardigheden worden ingezet voor het maken van oorspronkelijk Delfts aardewerk, modern design aardewerk, het glazuren van bakstenen en dakpannen en het uitvoeren van opdrachten voor architecten, vormgevers en kunstenaars. De Rotterdamse ‘Kop van Zuid’, staat symbool voor een nieuwe toekomst, durf en ondernemingszin. In het verleden vertrokken honderdduizenden emi granten vanaf de Wilhelminapier naar de Verenigde Staten en Canada met de Holland Amerika Lijn in de hoop een beter bestaan op te bouwen. In 1993 vestig de Hotel New York zich in het voormalige directiekan- toor van de Holland Amerika Lijn. Het was de eerste onderneming in dit gebied. Inmiddels wonen er op de ‘Kop van Zuid’ tienduizenden mensen en hebben veel bedrijven zich hier gevestigd. Tot 2010 komen er elk jaar nieuwe gebouwen bij. De toename van de internationale handel in gas en de terugloop van de gasreserves in de Noordzee hebben een tekort aan gas in het westen van Nederland tot gevolg. Om daar voldoende gas te kunnen blijven leveren legt Gasunie een nieuwe pijpleiding aan van Grijpskerk in Groningen naar de Wieringermeer in Noord-Holland. Een investering van honderden mil joenen euro’s waaraan topingenieurs en vakmensen vanuit de hele wereld werken. Deze pijpleiding maakt onderdeel uit van de leiding die gas vanuit Rusland via Duitsland en Nederland richting het Verenigd Koninkrijk transporteert. 50 FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 54