Met wilskracht op de fiets de wereld rond Henk Kroes van de Vereniging Friesland Bank Henk Kroes is voorzitter van de Ver eniging “De Friesche Elf Steden”, de organisatie van de Elfstedentocht op de schaats. Bijna heel Nederland kent hem. Eind dit jaar legt de 68- jarige Fries de voorzittershamer hiervan neer. Tevens is hij voorzitter van de Vereniging Friesland Bank. Daarnaast heeft hij zelf uiterst opmerkelijke prestaties verricht: het fietsen van uitralange afstan den. Een gesprek met hem over presteren, dips en wilskracht. En over het motiveren van medewer kers. “Als je er zelf in gelooft, en mensen met je enthousiasme motiveert, kun je ongelooflijk veel bereiken. Dat merk ik elke keer opnieuw.” “Het is fantastisch om te doen, je ziet en beleeft erg veel en het geeft ongelooflijk veel voldoening wanneer je er in slaagt je doel te bereiken. Al was dat doel voor mij de laatste keer niet zo zeer de tocht, als wel het bij elkaar houden van een groep vrienden,” zegt Kroes. Hij noemt zichzelf een echte duursporter: absoluut niet lenig, maar met een super- conditie. Fietsen vindt hij aantrekkelijker dan marathons lopen, want op de fiets zie en beleef je veel meer, zo zegt hij. Daar kwam nog een persoonlijke kwestie bij. “In 1991 heb ik blaaskanker gehad. Dan word je heel erg op jezelf terug geworpen. Je horizon wordt bepaald door overleven, en verder is alles ongelooflijk onzeker. Maar gelukkig is dat allemaal goed gekomen. Toch trok ik daar wel mijn conclusie uit. Ik wilde weerstand opbouwen om aanvallen van buiten te weerstaan. Wat is er beter dan op de gezondheid van je eigen lichaam te passen?”, aldus Kroes. Voor het goede doel Aanvankelijk koerste hij in zijn woonplaats Boazum en omgeving, maar in ’96 maakte hij voor het eerst een grote tocht naar Rome. Samen met een vriend deed hij er drie weken over. In ’99 fietste hij in de Verenigde Staten van kust naar kust, van Virginia naar Oregon, negenduizend kilometer in totaal. In 2003 reed hij in groepsverband van Wladiwostok naar Scheveningen. Deze keer niet alleen voor z’n eigen lol, maar om dankzij sponsoring geld bijeen te krijgen voor de bestrijding van polio. Het leverde ruim 400.000 euro op en later steeg dit bedrag door bijdragen van Rotary International en het Bill Gates fonds tot 1,4 miljoen dollar. In 2006 fietste hij opnieuw met een grote groep. Ditmaal om geld in te zamelen voor onderwijs projecten in West-Afrika. Achteraf is hij enthousiaster over de tweede groepsreis dan over de eerste. Niet alleen vanwege het fraaiere landschap en de grotere verschillen tussen de landen waar hij door heen reed. Maar ook omdat de organisatie van de tocht de tweede keer veel beter was. “De eerste tocht deden we met 23 zeer goedwillende fietsers. Maar de organisatie was niet optimaal. Er was geen goede taakverdeling en afbakening van verantwoordelijkheden. Dat leverde nogal wat problemen op. De tweede reis was aanzienlijk beter voorbereid. Van te voren oefenden we onder leiding van een professional. En tijdens de tocht hielden we iedere dag aan het eind van de rit een evaluatie waar iedereen z’n hart kon luchten. Dat werkte voortreffelijk.” De laatste tocht voerde in 3,5 maand van Europa via de Sahara en de Sahel naar het tropisch regenwoud. Ook voor deze tocht gold weer: ‘willen is kunnenMaar dat sloeg deze keer vooral op de organisatie. Fysiek was het niet echt een probleem. Maar waar ik nu wel heel sterk op inzette was dat de deelnemers als vrienden zouden vertrekken, maar ook als vrienden zouden aankomen. Daar heb ik ontzettend mijn best voor gedaan. Dat dat uiteindelijk is gelukt beschouw ik als de grootste prestatie, daar ben ik ongelooflijk blij mee en levert misschien nog wel meer voldoening dan de sportieve prestatie." INTERVIEW HENK KROES

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 51