Steeds maar doorzetten Daniël van der Meulen van Orthodontiepraktijk Leeuwarden Dat er in het klassieke herenhuis aan de Schrans in Leeuwarden momenteel een toonaangevende orthodontiepraktijk staat is te dan ken aan de ondernemingsgeest van Daniël van der Meulen. ‘For ever and ever endeavour!’ is zo’n beetje de lijfspreuk van de 46-jarige Fries. En dat wil zo veel zeggen als: 'Alleen met doorzetten kom je waar je wezen wilt’. Oftewel: *willen is kunnen’. “Als jongen wilde ik altijd het liefst iets technisch doen, maar ook werkte ik graag met mensen. Beide aspecten komen samen in het vak van tandarts, en vandaar dat ik in Groningen tandheelkunde ging studeren. Tijdens mijn opleiding ontdekte ik dat het vak van orthodontist een zeer aantrekkelijk vervolgspecialisme voor mij zou kunnen zijn.” Maar helaas: de kans dat hij de opleiding zou kunnen volgen was uitermate gering. Er waren tweehonderd kandidaten, terwijl er nog één plaats beschikbaar zou komen. Daarom besloot hij op meerdere paarden te wedden. Hij bleef er enerzijds energiek naar streven om geselecteerd te worden voor die ene opleidingsplaats, maar anderzijds besloot hij na zijn afstuderen als tandarts toch maar een eigen praktijk op te zetten. “In Nederland kon dat toen onmogelijk, omdat men vond dat er toen teveel tandartsen waren. Daarom kocht ik op mijn 24-ste een praktijk in Keulen, waar ik in één jaar zeer veel, ook zakelijke, ervaring heb opgedaan.” Maar na dat jaar kon hij terug naar Nederland: hij was geselecteerd voor de opleiding tot orthodontist. “Een droom van mij ging in vervulling!” Orthodontie was hem op het lijf geschreven, “je hebt er namelijk zowel met mensen als met techniek te maken. Het is een puzzel in vier dimensies: lengte, breedte, hoogte en als vierde factor tijd-groei-ontwikkeling. Dat maakt het zo interessant. Je moet leren zien hoe een gebit zich ontwikkelt in de loop der jaren en welke effecten je daarop kunt uitoefenen. Ik denk van nature in lange termijnen dus dat past heel goed bij mij.” Hij rondde zijn specialisatie af in 1990, waarna hij in Leeuwarden actief werd in een reeds bestaande maatschap. Nadat de oudere maten met pensioen waren gegaan kwam hij in 2003 alleen aan het hoofd te staan van de Orthodontiepraktijk Leeuwarden, en kon hij de zaak zo organiseren als hem dat het meest efficiënt leek. Enorme vraag naar beugels “Een optimale organisatie van de praktijk is echt noodzakelijk om zoveel mogelijk mensen te kunnen helpen en dat is nodig omdat er nog steeds veel te weinig orthodontisten zijn in Nederland, terwijl de vraag naar beugels enorm is. Het optimale moment om een beugelbehandeling te starten is in de puberteitsgroeispurt. Daarom is het van belang om alle aangemelde kinderen op tijd te zien. Anders is deze groeifase soms al achter de rug en dan wordt de behandeling moeilijker. En omdat de vraag naar gebitten en beugels zo groot is moeten er zoveel mogelijk mensen geholpen worden. Dat kan ik natuurlijk niet in m’n eentje. Dus ben ik gaan nadenken over de vraag hoe je de praktijk zo zou kunnen organiseren dat zoveel mogelijk mensen er op verantwoorde wijze geholpen worden.” Volgens Van der Meulen heeft de helft van alle kinderen in Nederland tegenwoordig een beugel. “De gebitten zijn echt niet anders dan vroeger. Maar mensen nemen nu eenmaal niet meer genoegen met een minder fraaie gebitsstand. Tegenwoordig wil iedereen een computer, een auto of televisie. En zo willen ze ook een mooi en gaaf gebit. Daar komt bij INTERVIEW DANIËL VAN DER MEULEN

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 43