“Juist een compacte organi satie ais Friesland Bank kan zich inventief en vast houdend tonen in de ontwik keling van alternatieve financieringsconcepten. deuren B.V. en FB/Aecum Assurantiën, zorgde voor nieuwe kansen, met name in het seg ment pensioenproducten. Het aantal particuliere beleggers nam in 2006 substantieel toe, waarbij de combinatiefondsen het meest in trek waren, wat waarschijnlijk is toe te schrij ven aan de goede spreiding die ze bieden. Op de zakelijke markt is Friesland Bank erin geslaagd haar portefeuille te consolideren. Anne Vlaskamp: “Opmerkelijk is de hoge kwaliteit van de portefeuille. Ondernemers die hebben gekozen voor bankieren met Friesland Bank hebben hun zaken duidelijk goed voor elkaar, wat zorgt voor een bevredigend risicoprofiel. Bovendien laat de portefeuille een evenwichtige verdeling zien over de diverse bedrijfstakken. Dat geldt zeker ook voor ons kantorennet buiten Friesland, dat een wezenlijke rol zal spelen in de realisatie van onze groeiambities op de zakelijke markt.” Participatiebedrijf: winstgevend en inventief Hoewel de winst van Friesland Bank Investments iets is afgenomen in verhouding tot 2005, wat te maken heeft met de bovengemiddeld gunstige transactie rond Telfort in dat jaar, heeft het participatiebedrijf in 2006 weer een indrukwekkende prestatie neergezet. Friesland Bank Investments verkocht haar participaties in Samas (kantoorinrichting), Coops Nieborg (leverancier aan scheepsbouwindustrie), Hyproca (zuivelproducten) en Low Land Fashion (kleding). Nieuwe investeringen, voor een totaal van circa 15 miljoen, betroffen Fritom (logistieke diensten), Institute of Travel (reizen), Main Capital II (private equity fund), Actuera (software) en Orffa (diervoeding en diergeneeskunde). Met name de deelname in Fritom, een schoolvoorbeeld van ‘willen is kunnen’ bij overnamevraagstuk- ken, meent Anne Vlaskamp, heeft de aandacht getrokken. “Door ons echt te committeren aan de wens om de zelfstandigheid en continuïteit van dit Friese transportbedrijf te facili- teren, mét behoud van het typische familiekarakter, hebben we samen met externe speci alisten een unieke aandelenoverdrachtconstructie mogelijk gemaakt. Friesland Bank Investments is met de transportdynastie een duurzame relatie aangegaan, waarbij de belangen van alle aandeelhouders in verantwoorde handen zijn gelegd.” Bancaire deelnemingen De diverse bancaire instellingen waarin Friesland Bank deelneemt, Van Lanschot N.V. (28%), Triodos Bank (6%), Kempen Co N.V. (20%) en BinckBank N.V. (5%) hebben in 2006 bui tengewoon goed gepresteerd en daardoor substantieel bijgedragen aan het eindresultaat van Friesland Bank Groep. De deelname van Friesland Bank in Bercoop Groep (was 45%) is omgezet in een intentieverklaring tot volledige integratie van beide ondernemingen, waarbij het resterende belang van 55% eind 2006 aan Friesland Bank is verkocht. De inte gratie wordt in 2007 geëffectueerd. In september 2006 heeft Van Lanschot een bod van 300 miljoen op Kempen Co N.V. uitgebracht, waarmee de aandeelhouders akkoord zijn gegaan. Eind 2006 heeft deze transactie zijn beslag gekregen. Het belang in BinckBank, vooral bekend als succesvolle internetbroker voor particulieren, is nieuw en ingegeven door de wens om eigen particuliere klanten via internet een inno vatief effectenplatform te bieden. In totaal hebben de diverse bedrijfsonderdelen in 2006 een winst gerealiseerd van 107 miljoen tegen 76,7 miljoen in 2005, een toename van maar liefst 39%. Anne Vlaskamp: “In absolute termen gemeten, kende Friesland Bank in 2006 een zeer profijtelijk jaar. Op grond van de huidige inzichten, moet worden aangenomen dat we dit in 2007 niet gaan evenaren. Hoewel we over de volle breedte van onze onderneming een verdere groei van de activiteiten voorzien, blijft de markt voor bancaire diensten bijzonder competitief, met aanhoudende druk op de marges. Bovendien blijft Friesland Bank ook in 2007 extra investeren in de kwalitatieve verbetering van de klanttevredenheid.” FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 20