Bank Friesland Bank heeft haar belang in de financiële instelling Holding Bercoop Groep N.V. op 29 december 2006 uitgebreid van 45% tot ioo%, door het kopen van de uitstaande preferente aandelen. Alle resultaten kwamen reeds sinds overname in 2004 toe aan Friesland Bank. Private-equity belangen Naam aangekocht bedrijf Transactiedatum Verkregen belang Goodwill Activiteit King Nuts 19-05-2006 55% levensmiddelen industrie Aandelenbeurs Fritom 10-05-2006 100% transport Houdstermij. Preferente Aandelen NDC 03-01-2006 51% grafische industrie De betaalde kostprijs voor de private-equity belangen op overnamedatum is volledig toegerekend aan de identificeerbare activa, verplichtingen en voorwaardelijke verplichtingen; hierdoor heeft geen opname van een post goodwill plaatsgevonden. 41. Risicobeheer Algemeen Een belangrijk aspect van bankieren is het beheersen van risico’s. Risico’s worden weloverwogen genomen en continu bewaakt. De primaire doelstelling van het risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit van de bank. De algehele coördinatie van het risicomanagement is belegd bij de directeur Risk Management, die rapporteert aan de Chief Financial Officer. Als uitgangspunt gelden de principes van integraal risicomanagement (Enterprise Risk Management - COSO II). Bij het risicomanagement zijn meerdere organen van de bank betrokken. Onderscheid wordt gemaakt in de beleidsvoorbereiding, de beleidsbepaling, de uitvoering, de bewaking en de controle. De uitvoering van het beleid is in een vijftal commissies belegd, deze commissies bestaan uit senior management, lijn- en stafdirecteuren alsmede één of meerdere leden van de Raad van Bestuur. De betreffende commissies zijn: Commissie Kredietbeleid: deze commissie richt zich op het krediet- en operationeel risico. De commissie vergadert éénmaal in de zes weken. Asset- en Liability Commissie: deze commissie richt zich op het markt-, rente- en liquiditeits- risico. De commissie vergadert éénmaal per maand. Commissie Wet- en regelgeving: deze commissie richt zich op het integriteits-, juridisch - en compliance-risico. De commissie vergadert tweemaal per maand. Commissie Productscan: deze commissie richt zich op productspecifieke risico’s met betrekking tot bestaande en nieuwe producten. De commissie vergadert éénmaal per drie weken. Commissie Business Continuity: deze commissie richt zich op het continuïteitsrisico. In dat kader worden bijzondere gebeurtenissen beschouwd, welke van invloed kunnen zijn op de bank. De commissie vergadert éénmaal in de 6 weken. Bazel II Zoals verwacht is het Bazel II akkoord omgezet in Nederlandse wetgeving en per 1 januari 2007 van kracht geworden. Friesland Bank heeft in 2005 gekozen voor de Foundation IRB benadering voor kredietrisico en de Standardized benadering voor markt- en operationeel risico. De implementatie verloopt gefaseerd. Vanaf 2010 zal Friesland Bank op basis van Foundation IRB rapporteren. In de tussentijd (vanaf 1 januari 2008) zal ook voor kredietrisico de Standardized benadering gevolgd worden. In 2006 is de realisatie van een centrale gegevensbank voltooid. Tevens zijn risicomodellen voor particuliere en zakelijke cliënten ontwikkeld en in gebruik genomen. Vanaf 1 januari 2007 is de 54 FRIESLAND BANK 2006

Jaarverslagen Friesland Bank | 2006 | | pagina 122