rs I n n rentedragende waardepapieren De beleggingsportefeuille rentedragende waardepapieren omvat alle rentedragende waardepapieren die tot de vaste activa behoren en beleidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. Rentedragende waardepapieren die tot de beleggingsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen aflossingswaarde minus een waardevermindering in geval van een lagere realiseerbare waarde. Het verschil met de verkrijgingsprijs dat het karakter van interest heeft (het agio en disagio), wordt in evenredigheid met de resterende looptijd als rentebate c.q. negatieve rentebate verantwoord. Voor zover rentedragende waardepapieren die tot de beleggingsportefeuille behoren worden verkocht, worden de resultaten geactiveerd dan wel gepassiveerd en, rekening houdende met de gewogen gemiddelde looptijd van de beleggingsportefeuille, in de winst- en verliesrekening als rente, naar gelang van toepassing positief dan wel negatief, volgtijdelijk verantwoord. Indien voornoemde resultaatverwerking er toe leidt dat per saldo meer rentelasten worden geactiveerd dan rentebaten worden gepassiveerd, wordt het meerdere direct als rentelast in de winst- en verliesrekening opgenomen. De handelsportefeuille rentedragende waardepapieren omvat alle rentedragende waardepapieren die verhandelbaar zijn, en niet tot de vaste activa behoren en worden aangehouden om op korte termijn een transactieresultaat mee te behalen. Rentedragende waardepapieren die tot de handelsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen marktwaarde. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening gerubriceerd onder Resultaat uit financiële transacties. aandelen De beleggingsportefeuille aandelen omvat alle aandelen die tot de vaste activa behoren en beleidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. Aandelen die tot de beleggingsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Alle koersmutaties op deze aandelen worden over een herwaarderingsreserve geleid. Voor zover deze herwaarderingsreserve onvoldoende is om negatieve koersmutaties op te vangen, worden deze koersmutaties ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Bij verkoop wordt het resultaat in de winst- en verliesrekening opgenomen in de post Opbrengsten uit effecten en deelnemingen. De handelsportefeuille aandelen omvat alle aandelen die verhandelbaar zijn, en niet tot de vaste activa behoren en worden aangehouden om op korte termijn een transactieresultaat mee te behalen. Aandelen die tot de handelsportefeuille behoren worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Niet-genoteerde aandelen worden gewaardeerd tegen de geschatte opbrengstwaarde. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening gerubriceerd in de post Resultaat uit financiële transacties. De participaties bestaan uit verstrekking van risicokapitaal in de vorm van aandelen en worden gewaardeerd tegen actuele waarde, waarbij rekening wordt gehouden met de ontwikkeling van de netto-vermogenswaarde, met de verkrijgingsprijs van de meest recente transacties, met prognoses van de participaties zelf, met de waarde van vergelijkbare participaties en (indien van toepassing) met de ontwikkeling van de beurswaarde van de participaties. Waarderingsaanpassingen van participaties worden over een herwaarderingsreserve geleid. Gerealiseerde resultaten worden in de winst- en verliesrekening opgenomen. deelnemingen Deelnemingen waarin direct of indirect invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid worden gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde zoveel mogelijk berekend volgens de grondslagen van deze jaarrekening, aan de hand van de meest recente gegevens van 41 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2004

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 49