Financiële kengetallen Verwachting 2005 Belangrijk hierbij was de gunstige ontwikkeling van de personeelskosten door vooral de afname van het aantal formatieplaatsen in combinatie met gematigde CAO-effecten. De totale personeelskosten daalden met 0,6 miljoen Euro. De Andere beheerskosten stegen vooral door hogere ICT- en overige kosten. De invoeringskosten van het nieuwe systeem Globus en de voorbereidingskosten van Basel II deden de ICT-lasten toenemen, terwijl toezicht- en advieskosten voor hogere overige kosten zorgden. Daarbij bleef het bedrag benodigd voor afschrijvingen vrijwel gelijk. Al met al stegen de Bedrijfslasten met bijna 4% tot een bedrag van rn,i miljoen Euro. Voor waardeveranderingen van vorderingen werd 20 miljoen Euro gereserveerd. Bij de zakelijke kredietverlening waren opnieuw de gevolgen van een zeer matige economie voelbaar. De bank kreeg daardoor te maken met hogere afschrijvingen en debiteurenvoorzieningen. Ook in 2004 genoot de bank een zeer aanzienlijk deel van haar resultaat onder de deelnemingsvrijstelling in de vennootschapsbelasting. De belastingdruk is als gevolg daarvan bij de groep betrekkelijk laag. In 2004 nam de zichtbare belastingdruk, mede door de gevolgen van de neerwaartse aanpassing van het nominale belastingtarief, toe tot een totaalbedrag van 3,6 miljoen Euro. In 2003 was dat nog 1,4 miljoen Euro. De efficiency ratio kwam uit op een voor Friesland Bank uitzonderlijk lage 53,7%. De efficiency kon fors verbeteren door de uitstekende ontwikkeling van de baten enerzijds en de gematigde kostengroei anderzijds. In 2003 bedroeg de efficiency ratio nog 63,6%. Het rendement op het eigen vermogen bedroeg 11,9% tegen 10,1% in 2003. De solvabiliteitsratio op het kernvermogen bedroeg 13,9% bij een minimumvereiste van 4%; de solvabiliteitsratio op totaalvermogen steeg naar eveneens 13,9%. Hier bedraagt de minimumvereiste 8%. De combinatie van een, naar het zich laat aanzien, aarzelend economisch herstel en scherpe concurrentie op de markt voor financiële dienstverlening bepaalt het beeld voor 2005. Gekoppeld aan de noodzaak om naast een pro-actieve klantbediening ook capaciteit in te zetten voor onder meer de implementatie van Globus en een verbreding van onze internetdiensten, leidt dit tot een complex planningskader. Ondanks het bovenstaande verwachten wij in 2005 wederom meer actieve klanten aan ons te kunnen binden. Omdat het in 2004 door de bank gehaalde bijzondere resultaat in het participatiebedrijf niet lijkt te worden herhaald in 2005, zal het nettoresultaat naar verwachting lager uitkomen. De onderliggende genormaliseerde resultaten van de diverse bedrijfsonderdelen zullen naar verwachting evenwel toenemen. Leeuwarden, 23 maart 2005 Raad van Bestuur: mr. drs. A. Offringa, voorzitter T. Branbergen drs. W.F.C. Cramer A. Vlaskamp 29 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2004

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 37