Friesland Bank Holding N.V., die deze middelen heeft gebruikt om een deel van de bij haar geplaatste preferente aandelen in te trekken. Het Aansprakelijk groepsvermogen, waarbij de Achtergestelde schulden worden meegeteld, steeg met 21% tot ruim boven 1,0 miljard Euro. Winst- en verliesrekening In 2004 behaalde de bank een nettowinst van 72,3 miljoen Euro, een toename van 37% ten opzichte van 2003. Het operationeel resultaat werd gunstig beïnvloed door de aanwezigheid van een grote boekwinst in het participatiebedrijf, en kon als gevolg hiervan toenemen met 34,6 miljoen Euro, ofwel 56%, tot 95,9 miljoen Euro. Ook als deze bijzondere post buiten beschouwing wordt gelaten, is nog steeds sprake van een aanzienlijke toename van het operationeel resultaat van ruim 10 miljoen Euro, een stijging van 17%. Door de goede inkomstenontwikkeling van het kernbedrijf van de bank, zichtbaar bij de posten Rente en Provisie, alsmede door de gunstige resultaten in het participatiebedrijf, gerubriceerd onder de post Opbrengsten uit effecten en deelnemingen, namen de totale baten in 2004 toe met 23%, tot 207,0 miljoen Euro. De lastenstijging bedroeg 15%. In deze vergelijking speelt de sterke invloed mee van de gedeeltelijke vrijval in de winst- en verliesrekening 2003 van het Fonds voor algemene bankrisico’s. Zonder deze vrijval was sprake van een zeer aanvaardbare kostentoename van ruim 5%. Het bedrijfsresultaat voor belastingen steeg met 40% tot 75,9 miljoen Euro. De nettorentebaten namen toe met 5% tot 109,6 miljoen Euro. De groei van het rentebedrijf was de motor achter deze stijging, bij een iets gedaalde commerciële rentemarge. Daarnaast wist de bank te profiteren van de rentebewegingen op de geld- en kapitaalmarkt. De opbrengsten uit effecten en deelnemingen stegen in 2004 naar een zeer hoog niveau. Naast de resultaten uit de participatie-activiteiten lieten de door de bank gehouden bancaire belangen, waaronder Van Lanschot, in 2004 uitstekende operationele resultaten zien. Daarenboven werd het absolute aandelenbelang in Van Lanschot vergroot door deelname aan een emissie. De revenuen onder deelnemingen en effecten stegen in totaal met 32,4 miljoen Euro, tot 70,3 miljoen Euro. Bij de Provisies was het beeld ook positief. De opbrengsten uit assurantieactiviteiten waren per saldo iets hoger, waarbij de lagere uitkomsten bij pensioenadviesbureau Aecum meer dan werden gecompenseerd door hogere opbrengsten bij Friesland Bank Assurantiën, dat daarmee de stijgende lijn van de afgelopen jaren doortrok. De effectenprovisies lieten met een 20%-stijging een aanzienlijke verbetering zien. Door hogere handelsvolumes en enkele succesvolle productplaatsingen zette het effectenbedrijf de in 2003 ingezette verbetering sterk door. De provisies uit betalingsverkeer volgden de per saldo stabiele ontwikkeling van het zakelijk bedrijf en eindigden daarmee op het niveau van 2003. Al met al namen de provisiebaten toe met 4% tot 25,5 miljoen Euro. Het Resultaat uit financiële transacties liep terug van 0,8 miljoen Euro tot 0,6 miljoen Euro. De bank stelde zich terughoudend op bij het aangaan van handelsposities, gezien de onzekere en zo nu en dan uiterst volatiele marktomstandigheden. De Bedrijfslasten ontwikkelden zich gezien de toegenomen activiteiten betrekkelijk gunstig. De totale Personeels- en andere beheerskosten stegen met 4,1 miljoen Euro, tot 98,3 miljoen Euro. 28

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 36