vrijwel stabiele omvang van 2,4 miljard Euro op. In het verslagjaar nam het aandeel van de particuliere kredietverlening toe. Van de uitstaande private kredieten is per jaareinde 2004 60% verstrekt aan particulieren en 40% aan ondernemingen en niet-overheidsinstellingen. Deze verhouding was vorig jaar nog 56% particulier en 44% zakelijk. De post Rentedragende waardepapieren steeg met 140 miljoen Euro, tot 890 miljoen Euro. Deze stijging kwam voort uit balansbeheer overwegingen en werd vooral tot stand gebracht door een toename van door overheden uitgegeven schuldpapier. De post Aandelen nam na een afname in 2003 in het verslagjaar toe met 19 miljoen Euro naar 182 miljoen Euro. Dit was vooral het gevolg van de toename van de portefeuille participaties. In het participatiebedrijf steeg de omvang van de portefeuille, naast de toevoeging van enkele nieuwe veelbelovende participaties, vooral door een zeer gunstige waardeontwikkeling. Enkele zeer profijtelijke desinvesteringen resulteerden in substantiële boekwinsten. De stijging van de post Deelnemingen met 45 miljoen Euro tot 260 miljoen Euro werd, naast de aankoop van het 20%-belang in Kempen 8< Co, vooral veroorzaakt door de stijging van de intrinsieke waarde van Van Lanschot en onze deelname in de C8tE overname-emissie van deze bank. Deze aandelenaankopen verklaren ook de toename van de post Immateriële activa. Dit betreft het verschil tussen de verkrijgingsprijs en de in de boeken genomen waarde van de aankopen. De groei van het commerciële bedrijf werd in het afgelopen jaar ten dele gefinancierd door de groei van door eigen klanten en onder toevertrouwde middelen opgenomen middelen, en daarnaast door een beroep te doen op de internationale kapitaalmarkt. In 2004 werd voor in totaal 635 miljoen Euro geplaatst bij Europese beleggers in de vorm van Medium Term Notes en Perpetual Capital Securities. De op deze wijze verkregen middelen zijn voor een groot deel gerubriceerd onder de post Schuldbewijzen, die daardoor toenam met 440 miljoen Euro tot ruim 2,2 miljard Euro, en voor een deel onder de post Eigen vermogen. De opbrengsten werden gebruikt voor de groei van de activiteiten van de bank, alsmede voor een beperkte toename van de liquide middelen. De post Spaargelden liet een sterke groei zien met een toename tot 2,0 miljard Euro, een stijging van 297 miljoen Euro, ofwel plus 17%. Van deze toename is 200 miljoen Euro afkomstig van de Bercoop Groep, en bedroeg de autonome groei 97 miljoen Euro, ofwel 6%. Vooral onze telebank-spaarproducten droegen bij aan deze bevredigende ontwikkeling. De liquiditeitspositie van de bank nam wederom iets toe. Het saldo van kasmiddelen vermeerderd met het saldo van direct opeisbare vorderingen op en onmiddellijk opeisbare schulden aan bankiers steeg met 28 miljoen Euro tot 299 miljoen Euro. Het Groepsvermogen van de bank steeg met 35%, ofwel 196 miljoen Euro, aanzienlijk en bedroeg aan het einde van het jaar 757 miljoen Euro. Deze toename is inclusief de toevoeging van io miljoen Euro als belang van derden afkomstig vermogen van Bercoop Groep, en de 125 miljoen Euro opbrengst van de eind 2004 geëmitteerde Perpetual Capital Securities. De autonome ontwikkeling van de post Eigen vermogen was aanzienlijk, met een zeer gunstige ontwikkeling van de herwaarderingsreserves, alsmede de bijschrijving van een ten opzichte van 2003 sterk hogere nettowinst. Een en ander maakte het mogelijk 35 miljoen Euro interimdividend uit te keren aan 27 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2004

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 35