Risicobeheer Algemeen Kredietrisico Marktrisico vraagt om voortdurende interne procescontrole en verbeteringen. Dit in combinatie met marges die onder druk staan, zal de bank moeten blijven zoeken naar optimalisatie-mogelijkheden en alternatieve oplossingen zonder dat de bank haar identiteit verliest of moet inboeten op haar dienstverlening. Bankieren is in essentie het beheersen van risico’s. Risico’s worden weloverwogen genomen en afgebakend, voorts worden zij continue bewaakt. De belangrijkste risico’s in het bancaire bedrijf zijn kredietrisico, marktrisico, liquiditeitsrisico en operationeel risico. Binnen Friesland Bank zijn een drietal commissies betrokken bij de invulling van het risicobeheer, deze commissies bestaan uit senior management met participatie door leden van de Raad van Bestuur, lijn- en stafdirecteuren. De algehele coördinatie van het risicobeheer is belegd bij de Risk Management Officer, die rapporteert aan de voorzitter van de Raad van Bestuur. Het kredietrisicobeleid van de bank is behoudend en voorzichtig. Als beheersinstrumenten kunnen worden genoemd de analyse van economische sectoren, het meten van de kwaliteit van de debiteur en de faciliteit, de spreiding in en over economische sectoren. De faciliteiten, die de bank op basis van vastomlijnde criteria aan haar cliënten verstrekt, bestaan overwegend uit vreemd vermogen in de vorm van kredieten in rekening-courant en leningen. Risicodragend vermogen zoals (cumulatief preferente) aandelen en participaties zijn er in geringere mate. Een deel van de aandelenportefeuille is beursgenoteerd. Het proces van fiattering van kredieten is fijnmazig van aard. Onderscheid wordt gemaakt tussen particuliere en zakelijke debiteuren. Particuliere kredieten worden verstrekt op basis van inkomens- en vermogenstoetsen, terwijl zakelijke kredieten worden beoordeeld op basis van branche, kwaliteit van het management, cashflows, solvabiliteit en zekerheden. De kwaliteit van een zakelijk krediet wordt uitgedrukt in een interne creditrating, die jaarlijks op basis van een revisie wordt geactualiseerd. In 2004 is bijzondere aandacht gegeven aan het beheer van overstanden en het terugdringen van de revisie-achterstanden. De kwaliteit van de kredietportefeuille is licht gedaald, mede als gevolg van de minder goede economische ontwikkelingen. Het aantal posten in bijzonder beheer is gestegen. De definitieve besluitvorming rondom Basel II is mede aanleiding geweest een project te starten, dat ervoor moet zorgdragen dat de risico's volgens de nieuwe normen gemeten worden. Kredietrisico wordt gemeten en uitgedrukt in risico gewogen activa. In 2004 is de omvang hiervan gestegen met 400 miljoen Euro (9%) tot 4,9 miljard Euro. Het risico wordt beperkt door een goede spreiding over sectoren; in 2004 is de vermelde groei gelijkmatig over de sectoren verdeeld. De kredieten zijn voor het grootste deel verstrekt aan debiteuren in het werkgebied van de bank. Het marktrisico bestaat uit rente-, prijs- en valutarisico. Het marktrisicobeleid is vooral gericht op het beheersen van het renterisico. Prijs- en valutarisico zijn van geringere omvang. Het renterisico is inherent aan de kredietuitzettingen, de beleggingsportefeuille en de toevertrouwde gelden. De beleggingsportefeuille bestaat voor een belangrijk deel uit obligaties 24

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 32