totale klantbenadering. Voor het lopende jaar zal dit concept verder worden ingevuld waarbij het accent ligt op een verdere uitbouw van het zakelijk bedrijf in al zijn facetten binnen een verantwoord risicoprofiel. Alle genoemde ontwikkelingen in ogenschouw nemend, kan worden vastgesteld dat de bank er grotendeels in is geslaagd het in het vorige jaarverslag genoemde beleid te realiseren. Participatiebedrijf Algemeen Het economische klimaat was in 2004 gedrukt. Tegen deze achtergrond stelden ondernemingen zich voorzichtig op met betrekking tot hun investeringsbeleid en mogelijke overnames. Ook overdrachten van ondernemingen aan de nieuwe generatie managers, door middel van buy-outs, vonden minder gemakkelijk plaats. Naar het participatiebedrijf vertaalde dit zich ondermeer naar een schraler aanbod van investeringsmogelijkheden dan in de jaren ervoor. In deze marktomstandigheden is er bij ondernemers met name een wens om het bedrijf efficiënt te maken en zich daarmee optimaal voor te bereiden op een toekomstige groeiperiode. Het participatiebedrijf heeft zich tot doel gesteld om aan de ondernemingen in haar portefeuille zoveel mogelijk toegevoegde waarde te bieden door als geïnvolveerde gesprekspartner een bijdrage te leveren in dit soort processen. Investeringen Het verslagjaar vertoonde tegen de hierboven geschetste achtergrond met betrekking tot investeringsmogelijkheden een wisselend beeld. Gedurende het eerste halfjaar was er relatief weinig aanbod, maar gaande het jaar nam de activiteit weer toe. Het participatiebedrijf investeerde in 2004 in totaal voor 24 miljoen Euro, waarin begrepen enkele investeringen in bestaande participaties. Een vijftal nieuwe ondernemingen werden aan de portefeuille toegevoegd. Belangen werden verworven in Ophtec te Groningen, ontwikkelaar en producent van intra oculaire lenzen, in Support Plus Europe B.V. te Oldenzaal, een groothandel in non-food producten, in Lowland Fashion te Veenendaal, een groothandel in kleding, in Dutch Film Works te Scherpenzeel, distributeur van speelfilms, en in de investeringsmaatschappij Main Capital te Amsterdam. In het verslagjaar verwierf de bank tevens een 20%-belang in de Amsterdamse merchant bank Kempen Co in het kader van een verzelfstandiging van deze instelling uit de Dexia-groep. Hoewel dit belang een strategische positie van de bank behelst, en niet in de portefeuille van het participatiebedrijf valt, is het participatiebedrijf nauw betrokken geweest bij de effectuering van deze deelneming. Desinvesteringen In 2004 werden zeven desinvesteringen gerealiseerd voor een bedrag van in totaal circa 21 miljoen Euro. Voor vijf ondernemingen waren deze exits voorzien en gepland; in een enkel geval kwam het desinvesteringsmoment onverwacht. Zo werd op het beursgenoteerde bedrijf Nedcon een openbaar bod uitgebracht en gestand gedaan door de Oostenrijkse onderneming Voest Alpine. Met betrekking tot onze deelneming in Telfort, een landelijke mobiele telefoon operator, werden in de tweede helft van het jaar een aantal strategische gesprekken gevoerd door de verzamelde aandeelhouders die uiteindelijk leidden tot een herschikking van aandeelhoudersbeiangen en toetreding van een nieuwe meerderheidsaandeelhouder. Het participatiebedrijf verzilverde in het verslagjaar een deel van haar belang.

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 30