Beleggen Zakelijk Bedrijf enigszins tegen de marktontwikkelingen in. Voor de bank het bewijs dat consumenten zich thuis voelen bij onze persoonlijke dienstverlening, waarbij wij ons richten op het uitbrengen van totaaladviezen. De schadeportefeuille laat in 2004 een stabiele groei zien. Het effectenbedrijf had in 2004 een uitstekend jaar, zeker als wordt bedacht dat beurzen in het algemeen bescheiden presteerden en de beweeglijkheid van de koersen zelfs een naoorlogs dieptepunt bereikte. De provisiebaten namen in dit matige klimaat met 20% toe en het nieuw beschikbaar gestelde belegbare vermogen met 15%. Als reactie op de slechte marktomstandigheden in de afgelopen jaren is een duidelijke professionalisering van de belegger te bespeuren. De belegger vraagt in haar advisering met name naar een adequate inrichting van de portefeuille over de verschillende beleggingscategorieën aandelen, vastrentend, onroerend goed en liquiditeiten. De detailinvulling van deze categorieën wordt vervolgens steeds meer overgelaten aan specialisten. De bank is goed geëquipeerd om aan deze vraag tegemoet te komen middels haar langjarige ervaring met het selecteren van goed presterende beleggingsfondsen en vastgoed projecten. De modelportefeuille beleggingsfondsen van Friesland Bank presteerde dan ook markant beter dan de Nederlandse beurs zelf. Tenslotte valt het op dat het aanbod van speciale beleggingsproducten sterk stijgt, wat het bestaansrecht van de gespecialiseerde vermogensadviseur onderstreept. De door de bank geselecteerde producten, waaronder een directe belegging in vastgoed en in november door de bank uitgegeven Perpetual Capital Securities, mochten zich dan ook in een grote belangstelling van beleggers verheugen. Het jaar 2004 stond voor het Nederlandse bedrijfsleven in het teken van een moeizaam en traag herstel. De al in 2003 ingezette lijn van saneringen en herstructureringen werd in het verslagjaar voortgezet. Tevens bleef de investeringsbereidheid vanwege de matige vooruitzichten relatief laag. Deze tendens was niet alleen landelijk te zien, maar ook in ons werkgebied waardoor de zakelijke kredietverlening evenals vorig jaar een gematigde groei liet zien. Hierbij kan tevens worden opgemerkt dat verschillende banken de regionale markt ‘herontdekt’ hebben met als gevolg dat de concurrentie is toegenomen en de marges onder druk staan. In dit perspectief is het echter positief om te constateren dat in de gebieden waar de bank nog maar een aantal jaren commercieel actief is, het zakelijk bedrijf zich goed blijft ontwikkelen. Ook buiten Friesland zien steeds meer ondernemers de bank als een betrokken partij, die door haar professionele kennis en volledige focus op het regionale bedrijfsleven een toegevoegde waarde levert. De zakelijke kredietportefeuille blijft evenwichtig gespreid naar bedrijfstakken. De kwaliteit van de kredietportefeuille, beoordeeld naar de eigen risicomaatstaven van de bank is stabiel. Rekening houdend met een tijdsvertraging in de financiële rapportage van hoe de bedrijven in het verslagjaar hebben gepresteerd, is in de context van het geschetste economische klimaat en het feit dat verschillende bedrijven ook in 2004 de nodige maatregelen moesten treffen, de bank van mening dat het risicoprofiel van haar debiteurenportefeuille bevredigend te noemen is. Kijkend naar de looptijdenstructuur van de zakelijke kredietportefeuille, blijft bij de relaties de voorkeur bestaan voor kortere financieringsvormen met rentetypische korte looptijden. Naast de traditionele zakelijke producten worden in toenemende mate ook aanverwante producten als rente- en valutaderivaten opgenomen. Ook andere disciplines binnen de bank worden betrokken bij de dienstverlening aan de zakelijke relatie, waarmee uiting wordt gegeven aan het concept van 21 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2004

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 29