De bank is van oordeel dat dit concept, mits consistent gehanteerd, uitstekende perspectieven heeft die zullen leiden tot verdere groei van bedrijfsomvang en financiële resultaten. In 2005 zal de financiële huishouding van de bank gebaseerd zijn op het nieuwe stelsel van boekhoudregels International Financial Reporting Standards (IFRS). Interne becijferingen wijzen uit dat, hoewel het effect van IFRS op zichzelf zal leiden tot grotere volatiliteit in de gerapporteerde resultaten, ook onder de nieuwe regels Friesland Bank een excellente vermogenspositie en goede resultaten zal kunnen tonen. Particulier Bedrijf ALGEMEEN De Nederlandse economie bevindt zich in een fase van licht herstel. Het consumentenvertrouwen lijkt voorzichtig toe te nemen en de ontwikkelingen op de effectenbeurzen laten vooralsnog een positieve trend zien. Tegen deze achtergrond zijn wij tevreden met de gang van zaken van ons particulier bedrijf. Het klantenbestand heeft een duidelijke groei laten zien, waarbij een substantieel deel van deze groei uit de regio’s buiten Friesland afkomstig is. De eerste uitkomsten van een in 2004 opgestart klantonderzoek wijzen uit dat onze klanten waardering hebben voor de persoonlijke dienstverlening van de bank. Private banking richt zich op de persoonlijke advisering van de vermogende relaties van onze bank. Uitgangspunt hierbij is het verzorgen van een integraal financieel advies, waarin aandacht wordt besteed aan de inkomensplanning, de vermogensplanning en de estate- of nalatenschapsplanning van onze relaties. De financiële vraagstukken waar onze relaties mee worden geconfronteerd zijn veelal complexer van aard. Het jaar 2004 stond dan ook vooral in het teken van een verdergaande specialisatie. Er wordt intensief aandacht geschonken aan de financiële positie van specifieke beroepsgroepen, waaronder directeuren-grootaandeelhouders, medici en vrije beroepen. De toegenomen aandacht voor specialistische financiële kennis omtrent deze relaties stelde ons in staat onze toegevoegde waarde in te zetten. Hypotheken De blijvend lage rentestand in 2004 is van positieve invloed geweest op de groei van de hypothekenmarkt. De bank heeft daarop ingespeeld met een aantal gerichte marketingcampagnes. In 2004 kon wederom een forse groei worden geconstateerd. Met een bruto omzet van bijna 1 miljard Euro werd het commercieel succes van 2003 ver overtroffen. De hypotheekportefeuille is daarmee toegenomen tot 3,5 miljard Euro. Het marktaandeel is substantieel gestegen tot gemiddeld 14% in 2004 in het Friese kerngebied. Sparen De spaarmarkt in 2004 is, evenals in het voorgaande jaar, niet eenvoudig. Hoewel consumenten in hun zoektocht naar zekerheid meer zijn gaan sparen, is de spaarmarkt al geruime tijd een vechtmarkt qua tarieven. De bank heeft door middel van een aantal commerciële campagnes gericht ingezet op verdere groei van haar particuliere spaargelden. Met traditionele producten als ons klimspaardeposito zijn wij in staat goed in te spelen op de zekerheidsbehoefte van de consument. De groei van onze particuliere spaartegoeden van 100 miljoen Euro stemt tot tevredenheid. Ons marktaandeel is daarbij stabiel gebleven. Verzekeren Ook in 2004 heeft de verkoop van particuliere verzekeringen via het bankkanaal zich positief ontwikkeld. Met name het resultaat op de verkoop van levenproducten laat een forse groei zien,

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 28