staatsleningen, maakt dat deze securities uitermate geschikt zijn ter financiering van langjarige kapitaalsdeelnemingen. De opbrengst werd voor een deel gebruikt ter aflossing van financieringspreferente aandelen die in de jaren negentig bij moedervennootschap Friesland Bank Holding waren uitgegeven. De financiële positie van de bank vertoonde per ultimo 2004 mede als gevolg van de bovengemelde ontwikkelingen een zeer positief beeld. Met name beoordeeld naar de kwaliteit van de balans heeft Friesland Bank zich anno 2005 ontwikkeld tot een sterke speler die met een zichtbaar eigen vermogen van 747 miljoen Euro, met substantiële stille reserves, en met een BIS-solvabiliteitsratio van 14% het vermogen heeft ontwikkeld om ook in zeer concurrerende markten haar eigen koers te varen en simultaan strategische opties die zich mogelijk aandienen wederom te benutten. De nettowinst kwam uit op 72 miljoen Euro, een toename met 37%. Deze sterke toename werd voor een belangrijk deel bepaald door een aanzienlijke boekwinst behaald in het participatiebedrijf, maar is ook anderszins het resultaat van gunstige ontwikkelingen in het commerciële bedrijf. Met name de activiteiten van de bank in de particuliere sector ontwikkelden zich voorspoedig, vooral bij de hypotheekverstrekkingen waar het marktaandeel aanmerkelijk steeg. In de zakelijke sector was het beeld gemengd. Nieuwe kredietverstrekkingen werden gecompenseerd door aflossingen, en het risicoprofiel van de zakelijke portefeuille, alhoewel stabiel, vraagt om adequate begeleiding van relaties. De dotatie aan risicovoorzieningen werd in dit kader verhoogd. De kosten konden goed worden beheerst, ook al leidde de komende implementatie van Globus tot aanzienlijke financiële en personele druk op de interne organisatie. Zoals wordt ondersteund door de 5-jaars kerncijfers heeft de bank zich over de afgelopen jaren sterk ontwikkeld. Daarbij is de ondernemingsstrategie om een perspectiefrijk regionaal commercieel bankbedrijf aan te vullen met een professioneel private equity bedrijf, en daarnaast kapitaalsverbanden aan te gaan met bancaire nicheplayers een succesvol recept gebleken. Over de laatste 5 jaar is de omvang van de bank gemeten naar balanstotaal toegenomen met ruim 80%, is de nettowinst meer dan verdubbeld, en is de zichtbare intrinsieke waarde gestegen van 280 miljoen Euro naar 620 miljoen Euro. Met deze cijfers onderscheidt Friesland Bank zich positief ten opzichte van de grote Nederlandse bankinstellingen. Voorts onderstreept zij hiermee dat een goed overwogen en consistent volgehouden strategie, waarbij het voor de hand liggende niet altijd wordt gevolgd, een kleinere bank in een positie kan brengen waarbij zij qua lange termijn overlevingskracht hoger kan worden aangeslagen dan haar concurrenten. De commerciële strategie van de bank heeft zich de afgelopen jaren bewezen. Met de constatering echter dat de markt voor financiële dienstverlening in Nederland een van de meest competitieve is, waarbij rente- en risicomarges tot een zeer laag niveau zijn gedaald, bewaakt de bank nauwgezet de wijze waar zij haar accenten legt in haar cliëntenbedrijf. Sleutel tot haar benadering blijft haar concept van persoonlijk bankieren waar de deskundige adviesfunctie voor particulier en ondernemer een kernelement is en blijft. De commerciële uitdaging voor de komende jaren zal zijn het onderhouden en uitbreiden van een cliëntenbasis voor wie deze aanpak, die niet uitgaat van het scherpste product voor de laagste prijs, blijvende overtuigingskracht heeft. 19 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2004

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 27