Verslag van de Raad van Bestuur Algemeen In haar verslag over 2003 was de bank terughoudend met haar voorspellingen voor 2004. Twaalf maanden na dato kan worden geconstateerd dat het jaar 2004 een van de meest succesvolle van de afgelopen jaren is geworden. Niet alleen waren de directe financiële uitkomsten zeer tevredenstellend, ook qua commerciële en strategische positionering zijn in het verslagjaar belangrijke resultaten geboekt. Gegeven dat deze resultaten bereikt zijn in een economisch klimaat dat nog bepaald niet als sterk kan worden aangemerkt, en verder in aanmerking nemend dat de concurrentie op de markt voor financiële diensten heviger is dan ooit, staat Friesland Bank thans uitstekend gepositioneerd om haar zelfstandige positie verder uit te bouwen. Eind 2004 versterkte de bank haar regionale marktpositie door het aangaan van een nauwe strategische samenwerking met de Bercoop Groep te Oldeberkoop in het zuiden van de provincie Friesland. Tot de Bercoop Groep behoort Bank Bercoop, ruim 100 jaar oud en de kleinste zelfstandige bank in Nederland. De samenwerking die onder meer gestalte heeft gekregen in een 45%-kapitaaldeelname door Friesland Bank, is een formele bestendiging van de relatie die tussen beide banken al tientallen jaren bestaat. Vanaf ultimo 2004 wordt Bercoop Groep geconsolideerd in de cijfers van Friesland Bank, waarbij het meerderheidsbelang in Bercoop Groep zichtbaar wordt als belang van derden. In september 2004 verkreeg Friesland Bank een 20%-belang in investment bank Kempen Co te Amsterdam, in het kader van haar verzelfstandiging uit de Dexia-groep. De bank is zeer content met deze deelneming in een gereputeerde Nederlandse instelling waarmee al jaren wordt samengewerkt op het gebied van vermogensbeheer, en waarin de bank voorafgaand aan haar overname door Dexia reeds een aandelenbelang hield. In het laatste kwartaal van 2004 werd C&E Bankiers te Utrecht, een gespecialiseerde dochteronderneming van ING Groep, overgenomen door F. van Lanschot Bankiers. Ter financiering van deze overname werd door Van Lanschot een openbare aandelenemissie uitgeschreven die zeer succesvol is geplaatst. Daarbij heeft Friesland Bank als kernaandeelhouder van Van Lanschot, door een pro rata deelneming in de emissie haar relatieve belang gehandhaafd op ruim 27%. De koersontwikkeling van het aandeel Van Lanschot na emissie onderstreept het vertrouwen dat de markt heeft in de vooruitzichten van deze gerenommeerde private bank. Na een aarzelend 2003 keerde in het verslagjaar het vertrouwen geleidelijk terug op de financiële markten, waarmee de extreme turbulentie van 2002 definitief achter ons ligt. Met name de ontwikkelingen op het rentefront en de sterk verbeterde standing van bancaire schuldtitels maakte het mogelijk het toch reeds zeer solide balansbeeld verder te versterken, deels vanuit een beleidsvisie die conservatieve balansverhoudingen centraal stelt, maar ook met het oog op het creëren van financiële condities die toekomstige strategische bewegingen maximaal faciliteren. In mei 2004 werd een Medium Term Note van 500 miljoen Euro geplaatst op de Europese kapitaalmarkt. Met een looptijd van 7 jaar was deze lening een ‘first’ voor instellingen van haar omvang, en de succesvolle acceptatie van de lening, waarbij 64 partijen uit 12 landen participeerden, onderstreept het brede marktvertrouwen in regionale bankinstellingen. Met deze lening is de lange termijn middelenvoorziening van de bank zeer comfortabel. De vermogenspositie van de bank kon in november 2004 aanmerkelijk worden versterkt met de uitgifte van 125 miljoen Euro Perpetual Capital Securities, schuldpapier met een hybride karakter dat onder de nieuwe bankregelgeving wordt aangemerkt als eigen vermogen. Dit gevoegd bij de rentekarakteristieken van dit papier, de coupon is licht hoger dan het actuele rendement op 18

Jaarverslagen Friesland Bank | 2004 | | pagina 26