Toelichting Inleiding Deze jaarrekening is opgesteld in overeenstemming met de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, Boek 2, Titel 9, het Besluit jaarrekening banken en het Besluit modellen jaarrekening. De jaarrekening van Friesland Bank N.V. is gedeponeerd bij het Handelsregister, gehouden bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden. Grondslagen voor de consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening zijn de cijfers begrepen van Friesland Bank N.V. geconsolideerd met haar directe en indirecte deelnemingen in groepsmaatschappijen, waaronder Friesland Bank Assurantiën B.V., Friesland Bank Investments B.V., Friesland Bank Participaties B.V., Friese Participatie Maatschappij B.V. en Aecum B.V., alsmede rechtspersonen waarbij het economisch risico door Friesland Bank N.V. wordt gedragen. FBS Bankiers N.V. (voorheen Friesland Bank Securities N.V.) is in verband met de verkoop van een meerderheidsbelang gedurende het jaar meegeconsolideerd tot en met 30 juni 2002. Grondslagen voor opname van financiële instrumenten Een financieel actief of passief wordt in de balans opgenomen vanaf het tijdstip dat de vennootschap recht heeft op de voordelen respectievelijk gebonden is aan de verplichtingen voortkomende uit de contractuele bepalingen van het desbetreffende financieel instrument. Financiële activa en passiva worden gesaldeerd in de balans opgenomen indien dit op grond van contractuele of wettelijke bepalingen is toegestaan. Grondslagen voor de waardering en resultaatbepaling ALGEMEEN De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde, tenzij hierna of in de toelichting bij de desbetreffende balanspost anders is vermeld. De lopende interest op vorderingen en schulden is, voor zover bij de toelichting op de desbetreffende post niet anders is medegedeeld, opgenomen onder Overlopende activa dan wel Overlopende passiva. VREEMDE VALUTA De activa en passiva in vreemde valuta en de - ter dekking van het valutarisico - afgesloten termijncontracten worden in euro’s omgerekend tegen de contante koersen per balansdatum. De resultaten uit dezen hoofde worden in de winst- en verliesrekening verantwoord onder het Resultaat uit financiële transacties. BANKIERS EN KREDIETEN De vorderingen opgenomen onder de posten Bankiers en Kredieten worden gewaardeerd op het nominale bedrag, onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. De toevoeging aan deze voorziening voor dubieuze debiteuren, in de winst- en verliesrekening gepresenteerd als waardeveranderingen van vorderingen, is gebaseerd op een langjarig gewogen gemiddelde van de werkelijke verliezen in combinatie met een beoordeling van de risicograad van de vorderingen. In aanvulling hierop wordt de toereikendheid van de voorziening jaarlijks op statische wijze beoordeeld, waarbij rekening wordt gehouden met de verstrekte zekerheden. RENTEDRAGENDE WAARDEPAPIEREN De beleggingsportefeuille rentedragende waardepapieren omvat alle rentedragende waardepapieren die tot de vaste activa behoren en beleidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. Rentedragende waardepapieren die tot de beleggingsportefeuille behoren, worden gewaardeerd tegen aflossingswaarde minus een

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 42