FINANCIËLE KENGETALLEN VOORUITZICHTEN De verdere verslechtering van het macro-economische beeld en de zeer instabiele condities op de financiële markten waren aanleiding tot het verhogen van de dotaties aan de Waardeverandering van vorderingen en van financiële vaste activa met ruim 100% tot tezamen 35,0 miljoen. Het actuele schadebeeld ontwikkelde zich in 2002 in lijn met het relatief gunstige beeld van de vorige jaren, maar bij aanhouden van de huidige zwakke economische ontwikkeling mag een stijging van de debiteurenverliezen niet worden uitgesloten. Het Bedrijfsresultaat voor belastingen liep terug met 10,3% als gevolg van de sterk verhoogde dotaties. Om dezelfde reden kwam de belastinglast over 2002 uit op 7,5 miljoen negatief tegen 0,9 miljoen positief over het voorgaande jaar. Zoals bekend is de belastingdruk bij de bank structureel laag vanwege het aanzienlijk aantal inkomsten dat wordt verkregen onder de deelnemingsvrijstelling in de vennootschapsbelasting. In het jaar 2001 genoot de bank een buitengewone bate van 56,6 miljoen als gevolg van de verkoop van haar belang in de investmentbank Kempen Co. Vergeleken naar het resultaat uit normale bedrijfsuitoefening realiseerde de bank een winsttoename van 8,3% tot 48,0 miljoen. Het rendement op het eigen vermogen daalde met 0,7% tot 10,4%, het gecombineerde effect van een gestegen nettowinst en een toegenomen solvabiliteit. Haar sterke solvabiliteit in aanmerking genomen acht de bank het rendementsniveau bevredigend. De efficiency-ratio van de bank verbeterde tot 58,6%. Aan het eind van het jaar bedroeg de BIS-ratio voor kernkapitaal 12,5% bij een minimumnorm van 4%, de BIS-ratio voor totaal vermogen kwam uit op 12,1%. Gemeten aan de solvabiliteitsratio voor kernkapitaal is de bank de meest solvabele van de Nederlandse commerciële banken. De economische vooruitzichten voor het Eurogebied zijn zeer onzeker. Na jaren van hoge groei diende zich in 2001 reeds een vertraging aan die zich in 2002 versterkt heeft voortgezet. Nu de wereldeconomie ook wordt geraakt door politieke en militaire spanningen, terwijl de financiële markten na de scherpe terugval in 2002 nog geen wezenlijk teken van herstel vertonen, is een gefundeerde uitspraak over de ontwikkeling van het resultaat in 2003 nog niet mogelijk. Strakke kostenbeheersing is van het grootste belang, zonder daarbij de ontwikkeling van de bank wezenlijk te belemmeren. Het is aannemelijk dat onder invloed van een zeer bescheiden economische groei in Nederland de groei van de bank lager zal uitvallen dan de afgelopen jaren. Leeuwarden, 20 maart 2003 Raad van Bestuur: mr. drs. A. Offringa, voorzitter T. Branbergen 25 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2002

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 31