Het Eigen vermogen van de bank bedroeg aan het einde van het jaar 484 miljoen, een stijging met 9,3%. Het Fonds voor algemene bankrisico’s heeft een omvang van 29,5 miljoen, waarmee een draagkracht voor risico’s correspondeert van ruim 45 miljoen. Het Aansprakelijk groepsvermogen van de bank, waarbij ook achtergestelde schulden worden meegeteld, steeg met 6,7% tot 737 miljoen. winst- en verliesrekening De totale baten van de bank namen over 2002 toe met 14,0%. Bij een stijging van de operationele lasten met 9,3% resulteerde dit in een toename van het operationele resultaat van 21,4% tot 75,5 miljoen. Mede met het oog op de aarzelende conjunctuur en de instabiele situatie op de financiële markten werden de dotaties aan de voorzieningen voor vorderingen en financiële activa verhoogd tot een niveau van 35,0 miljoen, een verdubbeling ten opzichte van het jaar 2001. De nettowinst kwam uit op 48,0 miljoen, een toename van 8,3% in vergelijking met het resultaat over 2001, wanneer het buitengewoon resultaat uit dat jaar buiten beschouwing wordt gelaten. De mutaties in de resultatenrekening zijn op enkele plaatsen beïnvloed doordat vanaf medio 2002 de cijfers van onze dochteronderneming Friesland Bank Securities N.V. niet meer zijn meegeconsolideerd. De post Rente nam toe met 13,2% tot 93,2 miljoen. Naast de effecten van een licht steilere yieldcurve en een hoger saldo aan beschikbare middelen was vooral de groei van het rentebedrijf drager van deze stijging. De commerciële rentemarges bleven vrijwel onveranderd. De Opbrengsten uit effecten en deelnemingen vertoonden een sterke toename. Bij het participatiebedrijf werden substantiële vermogenswinsten gerealiseerd bij de verkoop van een tweetal grote deelnemingen. Voorts werden goede operationele resultaten behaald bij onze bancaire belangen, met name bij het 26%-belang in Van Lanschot N.V., en werd een boekwinst behaald bij de verkoop van 75% van het belang in Friesland Bank Securities N.V. Per saldo resulteerde een stijging van de Opbrengsten uit effecten en deelnemingen van 14,1 miljoen. De Provisie-inkomsten vertoonden een gemengd beeld. De effectenprovisies liepen terug ten opzichte van het al verlaagde niveau van 2001 als gevolg van het zeer instabiele beleggingsklimaat. Daarentegen lieten de provisies uit het betalingsverkeer een stijging zien, in lijn met de groei van het zakelijk bedrijf. De assurantieprovisie steeg met 9,8% als gevolg van een groei van de activiteiten bij onze dochterondernemingen Friesland Bank Assurantiën B.V. en Aecum B.V. De toename van de Personeelskosten bedroeg 5,9 miljoen ofwel 10,0% tot 64,9 miljoen. Het grootste deel van deze stijging valt toe te rekenen aan fors hogere pensioenlasten. De wereldwijde daling van de aandelenkoersen heeft geleid tot een aanzienlijke waardedaling van de pensioenbeleggingen en een aantasting van het rendement, wat zich vertaalt in een sterke verhoging van de pensioenpremies, najaren van een zeer gematigde ontwikkeling van de pensioenkosten. Voor het overige is de stijging van deze post bepaald door de toename van het aantal medewerkers en de doorwerking van de CAO-loonstijging. De Andere beheerskosten stegen als gevolg van hogere ICT- en organisatiekosten met 4,8% tot 32,9 miljoen. De Afschrijvingen kwamen uit op 9,1 miljoen, een toename met 22,9%. De stijging is mede het gevolg van een opgelopen investeringsniveau en een goodwillafschrijving samenhangend met de verwerving van het volledige aandelenkapitaal van de Overijsselse Participatie Maatschappij B.V. 24

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 30