Financiële uitkomsten BALANS Het IT-risico wordt beperkt door gebruik te maken van een standaard ICT-structuur en adequate uitwijkprocedures. De aanwezigheid van meerdere processoren per computer, de aanleg van een netwerk in de vorm van een ring, en een tweetal systemen voor opslag en back-up moet dit mogelijk maken. Interne procedures zijn mede gebaseerd op de ‘best practices’ standaarden van ITIL. Voorts vinden regelmatig uitwijkoefeningen plaats. De bankactiviteiten vertoonden in het verslagjaar een lager groeitempo na jaren van sterke stijging. De verklaring hiervoor is het verslechterde klimaat op de financiële markten en de aarzelende conjunctuur. Tegen deze achtergrond beschouwt de bank de groei van het balanstotaal met 12% als onderstreping van haar potentieel. De commerciële kredietverlening nam toe met 10% tegen 16% in het voorgaande jaar. Het participatiebedrijf continueerde haar groei, terwijl enkele grote belangen succesvol werden afgestoten. De kredietverlening aan de private sector groeide met ruim 423 miljoen tot 4,8 miljard. Daarbij ontwikkelde de particuliere kredietverlening zich sterker dan de zakelijke. Het regionale marktaandeel particuliere hypotheken nam in een zeer concurrende markt licht toe. Van de totale kredietverlening is thans 55% uitgezet bij particulieren en 45% is verstrekt aan ondernemingen en instellingen. De effectenkredietverlening liep verder terug onder invloed van het sterk verslechterde klimaat op de aandelenmarkten. De terugloop van de balanspost Aandelen wordt voor een deel verklaard door de deconsolidatie van Friesland Bank Securities N.V., en deels door het saldo van investeringen en desinvesteringen bij het participatiebedrijf van de bank. Met name de verkoop van een 5%-belang in Hollandse Beton Groep N.V. en de desinvestering van de deelneming in Drie Mollen Beheer B.V. te ‘s Hertogenbosch verminderden het balansbeslag van het participatiebedrijf tot 138 miljoen. De post Deelnemingen steeg met 27 miljoen tot 196 miljoen als gevolg van de hogere waarde van het 26%-belang in Van Lanschot N.V. en de rubricering onder dit hoofd van ons resterend 25%-belang in Friesland Bank Securities N.V., thans FBS Bankiers N.V. te Amsterdam. De groei van de bank is in 2002 voor een zeer belangrijk deel gefinancierd op de internationale kapitaalmarkt. Door middel van een securitisatietransactie werd een lange termijnfinanciering van 375 miljoen geplaatst bij Europese beleggers. Voorts werd onder het medium term notes programma van de bank circa 205 miljoen aan additionele middelen verkregen. De toename van de balanspost Schuldbewijzen met 200% tot 859 miljoen wordt hiermee verklaard. Het spaargeldvolume nam toe met 9,2% ofwel 139 miljoen tot 1.657 miljoen, de hoogste groei van de afgelopen 5 jaar. De stijging lag boven het landelijk gemiddelde, ondanks hevige concurrentie van het internetsparen, een spaarvorm waarover de bank nog niet beschikt. De liquiditeitspositie van de bank, gedefinieerd als kasmiddelen vermeerderd met het saldo van onmiddellijk opeisbare vorderingen op en onmiddellijk opeisbare schulden aan bankiers, verbeterde met 98 miljoen tot 212 miljoen. 23 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2002

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 29