personele organisatie De Friesland Bank-organisatie is continu in ontwikkeling, waarbij steeds meer technische en commerciële vaardigheden van medewerkers worden geëist, en waarbij de doorgaande veranderingen veel incasseringsvermogen en flexibiliteit vragen. Een goede personeelsfunctie is cruciaal voor een gezonde ontwikkeling van de organisatie. In 2002 is veel energie besteed aan de invoering van een nieuw systeem voor de beoordeling van medewerkers, waarbij is ingebouwd dat aan alle medewerkers van de bank, ongeacht plaats en functie, bij uitzonderlijke prestatie, financiële incentives worden toegekend. Het eigen opleidingsprogramma van de bank is van groot belang om bij de Friesland Bank- organisatie, waar de laatste jaren veel nieuwe medewerkers zijn binnengetreden, de professionele kwaliteiten te vergroten in samenhang met het bevorderen van een eigen organisatiecultuur. Voorts wierp de implementatie van het pakket Globus zijn schaduw vooruit: reeds nu moest rekening worden gehouden met het toekomstig wegvallen van arbeid, en de komst van nieuwe functies en structuren. Al met al heeft in het jaar 2002 opnieuw hoge druk gelegen op veel medewerkers vanwege interne veranderingen. Mede gegeven de niet gemakkelijke externe omstandigheden heeft de bank grote waardering voor de motivatie en inzet van haar medewerkers. De Ondernemingsraad was in het afgelopen jaar een belangrijke gesprekspartner voor de Raad van Bestuur bij zeer uiteenlopende aangelegenheden. In het bijzonder is met de Ondernemingsraad overlegd over het ICT-beleid, en de verregaande gevolgen die het beëindigen van eigen ontwikkelingen en het overgaan op standaard bancaire software voor de organisatie zou hebben. De Raad van Bestuur is de Ondernemingsraad zeer erkentelijk voor haar toewijding en pragmatische wijze van werken. Risicobeheer Bankieren is in essentie het beheersen van risico’s. Risico’s worden weloverwogen genomen en algemeen afgebakend. De belangrijkste risico’s betreffen de gegoedheid van debiteuren (kredietrisico), de prijsvorming op financiële markten (marktrisico), de beschikbaarstelling van liquiditeiten door crediteuren (liquiditeitsrisico) en de kwaliteit van processen, producten en mensen (operationeel risico). Binnen de Friesland Bank zijn een vijftal commissies bestaande uit senior management met participatie door leden van de Raad van Bestuur, lijn- en stafdirecteuren betrokken bij de invulling van het risicobeheer. De algehele coördinatie van het risicobeheer is belegd bij de Risk Management Officer die rapporteert aan de voorzitter van de Raad van Bestuur. kredietrisico Het kredietrisicobeleid van de bank is in haar aard behoudend en voorzichtig. De faciliteiten, die de bank op basis van vastomlijnde criteria aan haar cliënten verstrekt, bestaan overwegend uit kredieten in rekening-courant en leningen. Achtergestelde leningen zijn in geringe mate verstrekt. Voorts zijn uitzettingen aanwezig in de vorm van rentedragende waardepapieren, aandelen en participaties, voor een deel beursgenoteerd. Het proces van fiattering van kredieten is fijnmazig van aard, waarbij een onderscheid wordt gemaakt tussen particuliere en zakelijke debiteuren. Particuliere kredieten worden verstrekt op basis van inkomens- en vermogenstoetsen, terwijl zakelijke kredieten worden beoordeeld op de 21 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2002

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 27