Het participatiebedrijf In 2002 breidde Friesland Bank Investments, het participatiebedrijf van de bank, haar activiteiten verder uit. In lijn met de uitbouw van het kantorennet van de bank verwierf Friesland Bank Investments de volledige eigendom van de Overijsselse Participatie Maatschappij B.V. (OPM) te Enschede, waarin zij al voor 40% aandeelhouder was. De aankoop van deze regionale private equity investeerder met een goede reputatie past in het beleid van de bank om in haar gehele werkgebied met al haar activiteiten zichtbaar aanwezig te zijn, en daarbij ook van regionale labels gebruik te maken. De OPM zet haar activiteiten onder eigen naam voort, maar haar interne regels en procedures zijn gesynchroniseerd met die van Friesland Bank Investments. In begin 2003 werd een participatie genomen in Teslin Beheer B.V. te Driebergen. Friesland Bank Investments werkte al geruime tijd samen met deze gereputeerde beheerder van een aantal investeringsfondsen die beleggen in kleine en middelgrote beursgenoteerde ondernemingen. Deze samenwerking zal worden geïntensiveerd. In financieel opzicht was 2002 een uitstekend jaar. Een zeer hoge opbrengst werd genoten bij de verkoop van een 5%-belang in Hollandse Beton Groep N.V., toen deze onderneming na veel verwikkelingen werd overgenomen door Grupo Dragados. Voorts werd een aanmerkelijke bate gerealiseerd bij de beëindiging van de deelneming in Drie Mollen Beheer B.V., in het kader van een investors buy-out. De bank heeft haar aandelenbelang in deze internationale koffiebranderij ruim 10 jaar geleden verworven, en beschouwt deze participatie als een model private equity investering. De teruggang in economisch klimaat werd ook zichtbaar in een terugloop van het aantal kwalitatief goede investeringsopties, terwijl bestaande deelnemingen meer aandacht en begeleiding vroegen. Voor de korte termijn zijn mede door het gedaalde prijsniveau de desinvesteringsmogelijkheden verminderd, waar tegenover staat dat thans de prijzen waarop geïnvesteerd kan worden duidelijk realistischer zijn geworden. De private equity portefeuille is mede door haar spreiding van goede kwaliteit, en biedt op de middellange termijn nog steeds goede perspectieven. Naast private equity investeringen houdt de bank zoals bekend ook belangen in kleinere beursgenoteerde ondernemingen. De koersdalingen op de AEX zijn de afgelopen periode niet zonder gevolgen gebleven voor de marktwaarderingen van de ‘small caps’. Ook bij de beleggingen van Friesland Bank Investments heeft zich dit verschijnsel voorgedaan. Toch moet worden vastgesteld dat de actuele lage waarderingen niet de werkelijke ondernemingswaarde weerspiegelen. Dit blijkt wanneer een delisting van een beursfonds aan de orde is, en premies in de orde van 50% tot 75% op de beurskoers worden geboden. De bank ziet in het huidige economische klimaat geen reden om haar investeringsactiviteit in dit marktsegment terug te brengen. Enerzijds niet omdat tegenover verminderde exitmogelijkheden staat dat op aanmerkelijk realistischer prijzen kan worden ingestapt. En in de tweede plaats omdat ook bij een gematigder conjunctuur de opvolgingsproblematiek voor middelgrote familie- ondernemingen onveranderd aanwezig blijft. De Friesland Bank wil nadrukkelijk met de inzet van private equity een bijdrage blijven leveren aan de financiering van generatieovergangen in het noordelijk bedrijfsleven. 19 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2002

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 25