investeringsactiviteit van ondernemingen. In verhouding tot het landelijke beeld is de economische teruggang in Noord- en Oost-Nederland gematigd. Het relatief grote aandeel van de ‘oude economie' in de totale bedrijvigheid leidt ertoe dat de scherpe teruggang bij de ICT-gerelateerde bedrijven minder doorwerkt in het totale beeld. In het algemeen geldt ook dat de financiële conditie van de middelgrote ondernemingen als redelijk kan worden beoordeeld, zodat een conjuncturele teruggang zich niet direct zal vertalen in een grootschalig verlies van activiteiten en werkgelegenheid. Desalniettemin is het van groot belang dat de Europese economie uit haar malaise komt, en dat met name de Duitse economie, die voor Nederland en zeker ook Noordoost-Nederland van grote betekenis is, haar dynamiek hervindt. De commerciële kredietverlening nam toe met circa 10%, waarbij de kortlopende kredietverlening sterker groeide dan de bedrijfsleningen ter financiering van de investeringen. Voor het overgrote deel werden leningen met rentetypisch korte looptijden verstrekt. Bij de verdeling van de kredietverlening over de verschillende bedrijfstakken was de sterke toename van de agrarische financieringen in het oog springend. De bank speelt traditioneel een belangrijke rol bij de financiering van de landbouw in de provincie Friesland, maar de laatste twee jaar blijkt dat de bank met haar specifieke langjarige expertise ook in het overige Noorden steeds meer wordt gezien als een bank voor de agrarische sector. De belangstelling voor electronic banking nam in het verslagjaar sterk toe. Op dit moment werkt de bank nog met traditionele systemen voor cashmanagement en elektronisch betalen, die optimaal beproefd en beveiligd zijn. Na implementatie van de nieuwe bankautomatisering zullen ook hier internet-gebaseerde toepassingen in beeld komen. De kwaliteit van de kredietportefeuille liep in het verslagjaar, beoordeeld naar de eigen maat staven van de bank, licht terug in lijn met de conjunctuur. Rekening houdend met tijdvertragingen in financiële rapportages van de ondernemingen valt bij een ongewijzigd economisch beeld een verdere achteruitgang van de kredietkwaliteit niet uit te sluiten. De bank is evenwel van oordeel dat het algehele risicoprofiel van haar debiteurenportefeuille bevredigend is te noemen. Het aantal zogenoemde non-performing leningen nam toe met 29%, maar is gerelateerd aan de totale portefeuille bescheiden. Vanwege doorgaande groei van het zakelijk obligo, de actuele economische onzekerheden waaronder de gevolgen van het Irak-conflict, en de mogelijke doorwerking van de grote terugval van de aandelenmarkten heeft de bank besloten haar voorziening voor zakelijke kredietrisico’s op te voeren met een substantieel verhoogde dotatie. Voor het komende jaar rekent de bank met een doorgaande uitbouw van haar zakelijk bedrijf, met name buiten Friesland, waarbij een evenwichtige verdeling van de groei over de verschillende bedrijfstakken wordt nagestreefd. Naast groei zal het beheer van de cliëntrelatie aandacht krijgen. Met name bij een bank als de Friesland Bank zal de meerwaarde van korte lijnen zich in een slechter klimaat moeten vertalen in effectieve contacten met de relaties, en een slagvaardig reageren op wisselende omstandigheden, waardoor en voor de onderneming en voor de bank de risico’s worden gelimiteerd. 18

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 24