Het zakelijk bedrijf hectische ontwikkelingen op het gebied van de aandelenbeleggingen zich vertaalden in sterk teruglopende effectenomzetten en een grote belangstelling voor spaarvormen. Het aantal actieve klanten van de bank nam licht toe, waarbij de grootste aanwas optrad bij de kantoren buiten Friesland. In haar werkgebied kon de bank het marktaandeel in de woninghypotheken verhogen. Daarbij was opvallend dat de consument een grote voorkeur aan de dag legde voor hypotheken met een variabele rente of voor een zogenaamde bandbreedte hypotheek, waarbij rentefluctuaties slechts worden doorgegeven voorzover zij een vooraf vastgestelde marge overschrijden. De traditionele 5-jaars rentevast hypotheek vertegenwoordigt nog slechts 15% van de totale productie. Het gemiddelde bedrag per hypotheekverstrekking ligt aan de bovenkant van het marktgemiddelde, in lijn met het commerciële beleid van de bank. In het verlengde van ontwikkelingen die in 2001 al zichtbaar werden is de markt voor spaargelden het afgelopen jaar aanmerkelijk gegroeid. De belangrijkste factor hierachter is zonder twijfel het uiterst negatieve klimaat op de aandelenmarkten, maar ook de verregaande transparantie van de spaarmarkt in combinatie met relatief hoge rentevergoedingen werkt stimulerend. In deze uiterst concurrerende omgeving nam het spaargeldvolume bij de bank toe met 9,2%, duidelijk hoger dan het landelijk gemiddelde van 8,5%. In aanmerking nemend dat de bank nog niet beschikt over de mogelijkheid van internetsparen, de snelst groeiende spaarvorm in Nederland, achten wij dit een uitstekende prestatie. Zij illustreert de goede regionale reputatie van de bank, en de sterke binding met haar relaties. Met speciale producten als film- en scheepvaart-cv’s heeft de bank de afgelopen jaren een duidelijke positie in de markt opgebouwd. In het verslagjaar heeft de bank op dit gebied een terughoudend beleid gevoerd. In de eerste plaats omdat ofwel marktomstandigheden ofwel onduidelijkheden rond fiscale regelgeving verantwoorde plaatsing in de weg stonden. In de tweede plaats zijn de ervaringen rond de plaatsing en voortijdige liquidatie van de cv Soldaat van Oranje II, waarbij de Friesland Bank een prominente rol vervulde, aanleiding geweest nieuwe proposities uiterst kritisch te beoordelen. Het jaar 2002 zal beleggers bijblijven. Hoewel er reden was om aan te nemen dat na een aanzienlijke correctie in 2001 de actuele koersen een aanvaardbaar instapniveau zouden kunnen zijn, is met name in de tweede helft van 2002 een neerwaartse beweging op gang gekomen, die wel wordt aangeduid met de term sluipkrach. Hoewel vergelijkingen met de situtatie van 1929 volledig mank gaan, mede vanwege een geheel andere macro-economische context, kunnen op het niveau van de individuele belegger, professional of particulier, de beleggingsverliezen zeer aanzienlijk zijn. Het beurssentiment heeft ertoe geleid dat de effectencliënten van de bank, vrijwel alle particulieren, hun beleggingsactiviteiten fors hebben verminderd. De bank blijft juist in dit klimaat actief in de advisering en begeleiding van de relaties. Ondanks de scherpe koersdalingen hebben zich bij onze relaties vrijwel geen liquiditeitsproblemen voorgedaan. Na jaren van zeer sterke stijging nam de groei van de zakelijke kredietverlening in het verslagjaar af. De belangrijkste oorzaak hiervan is de terugloop van de conjunctuur en de verminderde 17 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2002

Jaarverslagen Friesland Bank | 2002 | | pagina 23