De liquiditeitspositie van de bank, gedefinieerd als kasmiddelen vermeerderd met het saldo van onmiddellijk opeisbare vorderingen op en onmiddellijk opeisbare schulden aan bankiers, nam toe met 14,3 miljoen tot 113,6 miljoen. Mede door het buitengewone resultaat behaald bij de verkoop van Kempen Co kon het Eigen vermogen met 24% toenemen tot 443,2 miljoen. Het Aansprakelijk groepsvermogen, waaronder de achtergestelde leningen zijn begrepen, steeg met 15% tot 690,6 miljoen. winst- EN verliesrekening De totale baten van de bank namen over 2001 met i% fractioneel toe. De operationele lasten stijging was met 3% gematigd, zodat het operationele resultaat vrijwel gelijk bleef (-1%). Verhoogde dotaties aan de voorzieningen voor vorderingen en participaties tot een niveau van 17 miljoen leidden tot een daling van het resultaat né belastingen met 3,1 miljoen ofwel 7%. Een buitengewone bate ad C 56,6 miljoen bracht de totale nettowinst op C 101,0 miljoen, waarmee het resultaat van 2000 met 43,9 miljoen ofwel 77% werd overtroffen. De rente vertoonde een geringe stijging, de resultante van een uitstekende volumeontwikkeling en een zeer vlakke yieldcurve in de eerste helft van het jaar, die zich in het najaar herstelde naar meer normale verhoudingen. De commerciële rentemarges bleven in het verslagjaar stabiel na jaren van geleidelijke erosie. De Opbrengsten uit effecten en deelnemingen (waaronder participaties) namen met 24% toe tot 44,0 miljoen. Deze stijging is vooral het gevolg van hogere opbrengsten in het participatie- bedrijf, waar uitstekende resultaten werden gerealiseerd bij de verkoop van enkele belangen. In het verslagjaar breidden wij onze deelneming in Van Lanschot N.V. uit tot 25% van het gewone aandelenkapitaal. Aangezien dit belang wordt gewaardeerd op netto-vermogenswaarde, leidde deze investering tot een waardeaanpassing van 14,5 miljoen. Per saldo resulteerde een toename van de Opbrengsten uit effecten en deelnemingen van 8,4 miljoen. De Provisie daalde in het verslagjaar aanzienlijk. Een zeer sterke terugval van 33% deed zich voor bij de provisie-inkomsten uit effectentransacties, zowel bij het effectenbedrijf van Friesland Bank als bij onze dochteronderneming Friesland Bank Securities te Amsterdam. Het sterk veranderde beursklimaat heeft het transactievolume van onze effectenrelaties zeer doen teruglopen. Enige compensatie werd geboden door hogere opbrengsten uit de verkoop van verzekeringen, waarbij ons in collectieve pensioencontracten gespecialiseerde dochterbedrijf Aecum te Houten een belangrijke bijdrage leverde. De provisieopbrengst uit betalingsverkeer nam toe. Een duidelijke teruggang deed zich eveneens voor bij het Resultaat uit financiële transacties, waarbij wederom het slechte klimaat op de beleggingsmarkten de belangrijkste verklaring vormt. De kostenontwikkeling was gematigd. Bij een iets lager aantal medewerkers komt de stijging van de Personeelskosten vrijwel overeen met de CAO-aanpassing. De andere beheerskosten lagen op het niveau van het jaar 2000. De verslechtering van de economische omstandigheden was aanleiding om de posten Waarde veranderingen van vorderingen en financiële vaste activa, te verhogen. Deze verhoging is zowel gerelateerd aan actuele risico’s als aan potentiële risico’s, en hangt uiteraard mede samen met de doorgaande groei van het kredietbedrijf. Het totale lastenniveau steeg met 7% tot 114,8 miljoen. 25 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2001

Jaarverslagen Friesland Bank | 2001 | | pagina 31