De bank beperkt de operationele risico’s tot een minimum door het stimuleren van het risicobewustzijn van medewerkers en het treffen van adequate controlemaatregelen. Onder andere gebeurt dat door het aanbrengen van functiescheiding tussen front- en back-office, confirmaties van transacties, dagelijkse beoordeling van posities en strikte autorisatie van grote transacties. Het IT-risico wordt beperkt door gebruik te maken van een standaard ICT-structuur en adequate uitwijkprocedures. De aanwezigheid van meerdere processoren per computer, de aanleg van een netwerk in de vorm van een ring, en een tweetal systemen voor opslag en back-up moeten dit mogelijk maken. Interne procedures zijn mede gebaseerd op de ‘best practices’ standaarden van ITIL. Voorts vinden regelmatig uitwijkoefeningen plaats. De krachtige groei van de laatste jaren zette zich in 2001 onverkort door. De kredietverlening aan particulieren en bedrijven steeg, evenals in het jaar 2000, met 16%. Ook het participatiebedrijf vertoonde een forse groei in nieuwe deelnemingen, terwijl daarnaast enkele grotere belangen succesvol werden afgestoten. Mede door de verkoop van ons belang in Kempen Co kwam de groei van de balanstelling met n% lager uit dan de toename van de bedrijfsactiviteiten. De Kredietverlening aan de private sector groeide met ruim 603,4 miljoen tot 4,3 miljard. In een minder uitbundige markt illustreert dit cijfer de toenemende concurrentiekracht van de bank. Evenals in het voorgaande jaar is de groei van de kredietverlening evenwichtig verdeeld over de particuliere en de zakelijke markt. Hierbij moet worden aangetekend dat de particuliere kredietverlening voor het overgrote deel betrekking heeft op langlopende woningfinancieringen. De effectenkredietverlening liep duidelijk terug onder invloed van het sterk verslechterde klimaat op de aandelenmarkten. In het zakelijke segment lag het accent op de kredietverlening aan middelgrote ondernemingen, met zowel korte als middellange looptijden. Bij het participatiebedrijf leidden de investerings- en desinvesteringsactiviteiten tot een per saldo daling van het balansvolume met 8,4 miljoen. De daling van de door relaties van de bank bij haar aangehouden effectenposities met 61,8 miljoen, als gevolg van sterk gedaalde aandelenkoersen, verklaart met name de afname van de balanspost Aandelen met 22%. De post Deelnemingen liep per saldo terug met io,6 miljoen. Deze daling vindt zijn oorzaak in de verkoop van het belang in Kempen 8. Co in samenhang met de overname van deze investmentbank door de Dexia-groep. Voorts breidden wij ons bestaande deelneming in Van Lanschot N.V. licht uit en werd een 5%-belang genomen in Kas Bank N.V. Aanmerkelijke investeringen in onroerend goed, waaronder het nieuwbouwproject ten behoeve van de hoofdkantoorvestiging te Leeuwarden, leidden tot een 35% stijging bij de balanspost Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen. De balanspost Rentedragende waardepapieren, voor een aanmerkelijk deel bestaande uit staats obligaties, werd in het kader van het balansbeheer met 127,6 miljoen uitgebreid tot 815,5 miljoen. De groei van de bank is in 2001 voor een zeer belangrijk deel gefinancierd op de binnenlandse en buitenlandse geld- en kapitaalmarkt. Mede dankzij de nieuw verworven credit ratings kon op uitstekende condities circa 500 miljoen aan deels lange middelen worden aangetrokken. Daarnaast ontwikkelden de Spaargelden zich bevredigend; met een aanwas van 93,7 miljoen overtrof de groei de toename in het jaar 2000.

Jaarverslagen Friesland Bank | 2001 | | pagina 30