Aandeelhouder Risicobeheer ALGEMEEN De Ondernemingsraad levert een belangrijke bijdrage aan het goed functioneren van de Friesland Bank in een tijd met grote personele veranderingen. Ook het afgelopen jaar vroegen de hiervoor genoemde ontwikkelingen veel tijd van het regulier overleg. Daarnaast zijn de overleg vergaderingen van groot belang als informeel forum en klankbord tussen de personele organisatie en het bestuur van de bank. De Raad van Bestuur is de Ondernemingsraad zeer erkentelijk voor haar opstelling en wijze van werken. Gedurende het jaar waren gemiddeld 1.013 personeelsleden in dienst (omgerekend naar werkweken van 36 uur). In het verslagjaar heeft het bestuur van de bank besprekingen gevoerd met de Vereniging Friesland Bank, die via Friesland Bank Holding N.V. houdster is van het gewone aandelenkapitaal van de bank. Daarbij stond de vraag centraal of de structuur en functie van de vereniging, zoals deze in 1994 bij de omzetting van de coöperatieve rechtsvorm in een N.V.-structuur waren vastgesteld en waarbij de ex-leden van de coöperatie het ledenbestand van de vereniging vormden, nog beantwoordden aan de doelstellingen die partijen destijds voor ogen hadden. De vereniging en het bestuur van de bank concludeerden dat in het licht van de sterke groei van de bank, de professionalisering van haar bedrijf en de uitbreiding van haar werkgebied, een herziening van de verenigingsopzet gewenst was. Er is vastgesteld dat de groei en verdere ontwikkeling van de bank en ook het functioneren van de Vereniging Friesland Bank er zeer mee gediend zouden zijn, als de ledenkring zou worden samengesteld uit natuurlijke personen afkomstig uit het gehele werkgebied, met een maximale representativiteit naar maatschappelijke en economische achtergrond. In de ledenvergadering van 7 september 2001 hebben de zittende leden-rechtspersonen daarom besloten de statuten van de vereniging dienovereenkomstig aan te Passen. Het bestuur van de Friesland Bank is hen zeer erkentelijk voor hun constructieve opstelling en hun positieve betrokkenheid bij de bank. Met het besluit de ledenkring van de Vereniging Friesland Bank opnieuw samen te stellen is een eind gekomen aan de formele relatie die de Friesland Bank gedurende tientallen jaren heeft gehad met belangrijke ondernemingen en instellingen uit de Friese samenleving. Dit neemt niet weg dat de bank ook onder de nieuwe verenigingsstructuur zich bewust zal blijven van deze langjarige banden en deze in een nieuwe context zal blijven koesteren. Bankieren is in essentie het beheersen van risico’s. Risico’s worden weloverwogen genomen en afgebakend. De belangrijkste risico’s betreffen de gegoedheid van debiteuren (kredietrisico), de prijsvorming op financiële markten (marktrisico), de beschikbaarstelling van liquiditeiten door crediteuren (liquiditeitsrisico) en de kwaliteit van processen, producten en mensen (operationeel risico). Een zevental commissies bestaande uit leden van de Raad van Bestuur, lijn- en stafdirecteuren zijn actief betrokken bij de invulling van het risicobeheer. Een belangrijke coördinerende taak is belegd bij de Risk Management Officer. KREDIETRISICO Het kredietrisicobeleid van de bank is in zijn aard behoudend en voorzichtig. De faciliteiten, die de bank op basis van vastomlijnde criteria aan haar cliënten verstrekt bestaan overwegend uit

Jaarverslagen Friesland Bank | 2001 | | pagina 28