Het participatiebedrijf vooruitzichten, en vanwege de doorgaande groei van de kredietverlening heeft de bank haar risicobuffers voor mogelijke kredietverliezen verder versterkt. Voor het lopende jaar gaat de bank uit van een verdere groei van haar zakelijk bedrijf, met name als gevolg van de groei van haar marktpositie in Oostelijk Nederland. Het zakelijk bedrijf had zichtbaar minder last van de ontwikkeling aan de beurzen dan het particuliere bedrijf en zag de totale baten in 2001 dan ook verder toenemen. In het zakelijk bedrijf liggen de baten door de gunstige ontwikkeling van de afgelopen jaren inmiddels op een met het particuliere bedrijf vergelijkbaar niveau: circa 30% van de totale baten. Het participatiebedrijf van de bank ontwikkelt zich tot een steeds belangrijker kernactiviteit. Het commerciële belang neemt te meer toe omdat de grootbanken zich steeds meer terughoudend opstellen bij de verstrekking van kleinere bedragen aan risicokapitaal. Voor de Friesland Bank geldt dat zij risicodragende middelen investeert op zelfstandige basis, maar waar nodig en vanuit risico-oogpunt aanvaardbaar, ook samen met het kredietbedrijf van de bank. Daarbij is de bank een actieve investeerder die nadrukkelijk, in het belang van de onderneming, de vinger aan de pols houdt, en adequaat, vanuit een ondernemersattitude, reageert indien zich onvoorziene ontwikkelingen voordoen. Met name deze kwaliteit maakt het participatiebedrijf van de bank een uitstekende optie voor professioneel geleide ondernemingen. Het participatiebedrijf investeert niet alleen in particuliere ondernemingen (private equity). In beperkte mate wordt ook belegd in ter beurze genoteerde kleinere bedrijven, doorgaans vanuit dezelfde perspectieven die gelden voor investeringen in niet-genoteerde ondernemingen, maar ook met een kortere termijn beleggingshorizon. De bank heeft vastgesteld dat de expertise die zij heeft opgebouwd met de private equity investeringen uitstekend toepasbaar is bij de beoordeling van zogenoemde ‘small caps’ en vice versa. De activiteiten van het participatiebedrijf zullen zich dan ook op de beide markten, listed en non-listed kleinere ondernemingen, blijven richten. De concrete mogelijkheden van het participatiebedrijf betreffen directe deelname in het aandelenkapitaal in al zijn vormen, arrangeren van herkapitalisaties, onderhandse plaatsingen van aandelen, beursintroducties en delistings. Indien de situatie daarom vraagt wordt daarbij samengewerkt met andere professionele partijen met de Friesland Bank in de centrale sturende rol. Het participatiebedrijf van de bank kent een uitstekende professionele reputatie, en wordt frequent door derden benaderd voor een gezamenlijk optreden. Het afgelopen jaar werden 7 nieuwe investeringen gedaan, zowel in beursgenoteerde als niet- beursgenoteerde ondernemingen. Daarnaast werd het belang in een aantal participaties uitgebreid. Daartegenover stonden 9 (gedeeltelijke) desinvesteringen, waarbij substantiële boekwinsten werden gerealiseerd. Bij een tweetal grotere bedrijven werd een herkapitalisatie c.q. een onderhandse plaatsing verzorgd. De boekwaarde van de portefeuille beursgenoteerde en niet- beursgenoteerde belangen bedroeg per jaareinde circa 170 miljoen. Dit betreft zowel participaties in aandelen als andere vormen van risicodragende financiering. 19 FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2001

Jaarverslagen Friesland Bank | 2001 | | pagina 25