Het zakelijk bedrijf geleidelijk aan ook een groot deel van de contante betalingen gaan vervangen. Ook het traditionele formuliergebonden giroverkeer loopt sterk terug met de opkomst van electronic banking, wat bij de banken geleidelijk weer zal worden vervangen door internetbankieren. De Friesland Bank stimuleert deze ontwikkeling in het bijzonder met het oog op het gemak voor de cliënt, alsmede op de gevolgen voor haar eigen kostenefficiency. Overigens geldt ook hier dat de bank uit zorg voor de toegankelijkheid van het betalingsverkeer traditionele overschrijvingen zal blijven verwerken. Het aantal actieve particuliere cliënten bedroeg per jaarultimo van 2001 circa 225.000. Buiten Friesland was sprake van een verdubbeling van het aantal actieve klanten; binnen Friesland groeide het klantenbestand licht. Nu de opzet van de kantorenorganisatie maximaal is aangepast, zal de bank haar marktpositie versterken door de advisering van haar relaties verder op te voeren. Daarbij is persoonlijke financiële planning de invalshoek. De financiële uitkomsten van het particuliere bedrijf, gemeten in termen van inkomsten, kwamen ondanks de duidelijk verslechterde marktomstandigheden vrijwel uit op het niveau van 2000. Circa 30% van alle door de bank genoten baten zijn afkomstig van het particuliere bankbedrijf. De bank heeft haar positie bij de middelgrote bedrijven in Noord- en Oost-Nederland het afgelopen jaar aanzienlijk kunnen versterken. Dit wordt met name zichtbaar in de ontwikkeling van de zakelijke kredietverlening. Voor de groei zijn deels algemene marktomstandigheden verantwoordelijk: de noordelijke economie is de laatste jaren duidelijk sterker geworden in verhouding tot de rest van het land. Daarnaast profiteert de bank steeds duidelijker van haar reputatie als slagvaardige, ondernemende bank met een volledige focus op het regionale bedrijfsleven. De groei van de laatste jaren in dit marktsegment is hand in hand gegaan met een toename van de professionele kwaliteiten van de bank. Bij de kredietverlening groeiden met name de kortere financieringsvormen met looptijden tot 5 jaar, waarbij de relaties een voorkeur hadden voor rentetypisch korte looptijden. In toenemende mate werden valuta- en rentederivaten verkocht. Een aanzienlijk aantal relaties is actief met im- en export; de omvang van het zakelijk buitenlands betalingsverkeer steeg met 5%. De totale zakelijke portefeuille van de bank is evenwichtig gespreid over de bedrijfstakken, met traditioneel een belangrijke component in de agrarische en agrogerelateerde sector, terwijl de relatief sterkste toename zich voordoet bij de industriële ondernemingen. Moderne ondernemingen worden steeds meer financieel aangestuurd, en kennen een up-to-date financieel beheer. De Friesland Bank beschikt daarom over het gehele arsenaal aan relevante financiële instrumenten en diensten. In 2002 wordt in dit kader een begin gemaakt met het overgaan van traditioneel elektronisch bankieren naarfull-service internetbanking gekoppeld aan buitenlands betalingsverkeer en cashmanagement. De kwaliteit van de kredietportefeuille bleef, mede vanwege de goede spreiding naar sectoren, naar ons oordeel in het verslagjaar vrijwel gelijk. In verband met de verslechterde economische 18

Jaarverslagen Friesland Bank | 2001 | | pagina 24