productie stabiliseerde zich met een toename van 4%. Bij de Friesland Bank was de netto groei in woninghypotheken met een 15% stijging substantieel, deels vanwege een groter marktaandeel in haar werkgebied, deels omdat op selectieve basis via intermediairs ook buiten het werkgebied hypotheken met een beleggingskarakter worden verstrekt. Qua rentetype ontwikkelde zich het afgelopen jaar een duidelijke voorkeur voor variabele dan wel zeer lange rentevaste constructies. Om in alle hypotheekvormen concurrerend te kunnen offreren, heeft de bank preferentiële samenwerking ontwikkeld met twee toonaangevende landelijke verzekeraars. Voor beleggers was 2001 een zeer moeilijk jaar. De terugval in koersniveau’s die zich in de tweede helft van 2000 al aftekende, zette zich versneld voort, en kreeg door de gebeurtenissen van 11 september 2001 tijdelijk nog een extra impuls. Onder deze omstandigheden is de beleggings- activiteit van onze effectenrelaties, in lijn met het algemene marktbeeid, sterk teruggevallen, wat zich vertaalde in een aanzienlijke daling van de provisie-inkomsten uit effecten. Het nu sterk verlaagde koersniveau biedt in beginsel interessante mogelijkheden om in zakelijke waarden te beleggen, maar met name bij minder professionele beleggers is thans nog een zeer duidelijke aarzeling te bespeuren voor verdere investering in aandelen. De Friesland Bank verhoogt desalniettemin doorlopend de kwaliteit van haar effectendienstverlening door verbreding van de effectenresearch, voorlichtingsbijeenkomsten, de introductie van composietbeleggingsproducten zoals reverse convertibles, en met een nieuw vermogensbeheerconcept. De spaarmarkt heeft in dit beursklimaat nieuwe impulsen gekregen, en met name in de tweede helft van het jaar heeft verhoogde concurrentie om spaargelden tot een sterk oplopen van de tarieven geleid. Traditionele en nieuwe aanbieders van spaarproducten leggen daarbij het accent op die spaarvormen die met een minimum aan logistieke inspanning kunnen worden verkocht. Zo staan nu telebanksparen en internetsparen vooraan in de prijslijsten. De Friesland Bank, met haar meer traditionele range van spaarvormen, kon in 2001 haar spaargeldvolume met een bevredigende 7% doen groeien, maar zal in 2002 ook het telebanksparen als een speerpunt met een concurrerende prijsstelling introduceren. De bank heeft een langjarige reputatie als uitstekende spaarbank, en wil dit imago en haar marktaandeel minimaal behouden. De laatste jaren heeft de bank in ruime mate zogenaamde special products kunnen afzetten: scheeps-cv’s, onroerend goed maatschappen en film-cv’s. Met name met deze laatste categorie heeft de bank zich landelijk als een toonaangevende partij geafficheerd door de exclusieve plaatsing in 2000 van de zeer onderscheiden film Nynke. Succesvolle plaatsingen van de films Ja Zuster, Nee Zuster, Soldaat van Oranje II en Pietje Bell waren mijlpalen van het afgelopen jaar. Zolang het gunstige fiscale regime blijft gehandhaafd, zal de bank doorgaan met het verkopen van deze beleggingsproducten met een laag risicoprofiel. Met haar ruime ervaring kan zij daarbij het kaf van het koren scheiden. Het particuliere betalingsverkeer verandert sterk van karakter door voortschrijdende techniek in het algemeen, en door de komst van de computer in vrijwel iedere huishouding. Bij de Friesland Bank was een en ander concreet merkbaar in een zeer sterke terugval van conventionele kastransacties gedurende de afgelopen jaren, met gemiddeld 25%. Voor een deel zijn daarvoor opnames uit geldautomaten in de plaats gekomen, maar het is zeer duidelijk dat pinbetalingen V FRIESLAND BANK JAARVERSLAG 2001

Jaarverslagen Friesland Bank | 2001 | | pagina 23