Marktrisico’s waartoe met name behoren het renterisico en het liquiditeitsrisico, worden operationeel gemanaged door de afdeling Treasury. Bij de beheersing van deze risico’s worden derivaten binnen stringente kaders ingezet. Posities voor eigen rekening worden slechts voor zeer geringe bedragen ingenomen. Het beleid met betrekking tot marktrisico’s wordt bepaald door het Asset 8c Liability Committee. Operationele risico’s worden zo veel mogelijk beperkt door middel van adequate, soms dubbel uitgevoerde computersystemen en middels procedures en interne beheersingsmaatregelen. Nauwgezet wordt toegezien op de naleving van de regelgeving die op het bank- en effectenbedrijf van toepassing is. Een Compliance Officer is verantwoordelijk voor de opzet van de interne regelgeving terzake. De Raad van Commissarissen houdt mede toezicht op de beheersing van de bancaire risico’s door middel van rapportages aan de plenaire Raad, of middels de daartoe uit haar midden ingestelde commissies. Het Credit Committee houdt toezicht op de bewaking van het kredietrisico op geaggregeerd niveau, het Audit- 8c Compliance Committee ziet toe op de kwaliteit van de interne bewaking en haar effectiviteit. Sociale zaken CAO In het verslagjaar kwam een nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst tot stand. Een zeer bijzondere ontwikkeling hierbij was dat de grote bankinstellingen om verschillende redenen niet langer wensten te participeren in een - de gehele bedrijfstak afdekkende - CAO, maar de voorkeur gaven aan het afsluiten van een eigen ondernemings-CAO. Het gevolg van een en ander is dat de overblijvende middelgrote en kleine banken, minder dan 10% vertegenwoordigend van de werknemers in de bedrijfstak, gezamenlijk met ondersteuning van de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf een nieuwe overeenkomst hebben afgesloten. De Friesland Bank zal ook de komende jaren blijven streven naar CAO-vormen die haar de flexibiliteit bieden die door de marktontwikkelingen wordt gevraagd, maar streeft ernaar deze overeenkomsten zoveel mogelijk aan te gaan samen met haar collega-banken. Sociaal beleid Het beleid met betrekking tot arbeid en arbeidsverhoudingen bij de bank is vastgelegd in een beleidsnota Sociaal Beleid. Specifiek met betrekking tot doorgaande organisatorische en structurele veranderingen bij de bank is met de vakbonden een Sociaal Statuut afgesloten. Hierin is vastgelegd hoe de bank en haar werknemers zullen omgaan met de sociale gevolgen van organisatieveranderingen. Het Sociaal Statuut heeft de afgelopen tijd, waarin de bank zich voortdurend instelt op veranderingen in de markt en bij haar relaties, haar nut bewezen. Naar verwachting zal de werkingsduur van het Statuut dat formeel afloopt per einde 2001 in goed overleg met Ondernemingsraad en vakbonden worden verlengd.

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 34