beheerst. De exploitatie van administratieve systemen die niet bedrijfseigen zijn en door de bedrijfstak heen geen rol spelen in het commerciële proces, zijn in deze opvatting eveneens vatbaar voor gezamenlijke exploitatie met andere professionele partijen. Voorop staat het belang van een hoogwaardige marktconforme operationele service aan de relaties van de bank, zakelijk of particulier. De komende jaren zullen in dit kader verdere stappen worden gezet. Dit jaar zal, als afronding van de overgang op de euro, door de bank nog aanmerkelijke inspanning worden besteed aan de invoering van de chartale euro. Daarbij is één van de belangrijkste punten de organisatie van de naar verwachting massale omwisseling van munt- en papiergeld in een zeer korte periode rond de jaarwisseling. Niet alleen voor particulieren en met name ondernemers in het midden- en kleinbedrijf is dit een ingrijpende operatie, ook voor de bank betekent dit een reeks grote en zeer kritische logistieke inspanningen. De bank zal zich tot het uiterste inspannen haar relaties maximaal te assisteren met de euro-overgang, uiteraard met inachtneming van de werkwijzen en procedures die in Nederland op centraal niveau worden overeengekomen. Risicobeheer De groei van het bankbedrijf en de complexiteit van de producten en diensten die de Friesland Bank aanbiedt vragen om een professioneel en integraal risicobeheer. Het risicobeheer bij de bank is ingericht volgens moderne opvattingen over organisatiebesturing en -beheersing en sluit aan bij de opvattingen van de toezichthouders op het bankwezen, met name De Nederlandsche Bank en de Stichting Toezicht Effectenverkeer. Bij de bank is een Risk Management Officer belast met de opzet, inrichting en monitoring van het integrale risicobeheer van de bank; hij rapporteert direct aan de Raad van Bestuur. Het materiële risicobeheer is, al naar gelang de aard van het risico, ondergebracht bij de verschillende eenheden van de lijnorganisatie, dan wel belegd bij speciaal daartoe aangestelde commissies. De Interne Accountantsdienst van de bank beoordeelt bij haar operational audits ook de naleving van procedures en richtlijnen terzake van het risicobeheer. De meest in het oog springende risico’s inherent aan het bankbedrijf zijn het kredietrisico, het marktrisico en het operationele risico. Kredietrisico’s worden beheerst via een afgewogen kredieffiatteringsprocedure inclusief bijbehorende autorisatiestructuur en een doorlopende kredietbewaking op post- en portefeuilleniveau. Grote kredietobligo’s worden beoordeeld door een Kredietcommissie. Friesland Bank Jaarverslag 2000 19

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 33