met daarbij een grote verscheidenheid aan bedrijfstakken, financieringsfase en grootte van de kapitaalsdeelname. Op basis van haar professionele expertise en creatief vermogen slaagde de bank erin een aantal aansprekende grotere investeringen tot stand te brengen. Zo realiseerde de bank in samenwerking met derden de oprichting van de onderneming Newion: de verzelfstandiging van de ICT-activiteiten uit de participatieportefeuille van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij. Overduidelijk blijkt er een aanzienlijk marktpotentieel voor een participatiemaatschappij met de signatuur van Friesland Bank Investments. Hier staat voorop een langjarig weloverwogen commitment en een betrouwbaar partnership, wanneer de bedrijfsontwikkelingen afwijken van de geplande route. Het afgelopen jaar is het beursklimaat duidelijk verslechterd, met name voor introducties van ICT- bedrijven, maar ook voor de meer traditionele ondernemingen. Voor het moment is het duidelijk dat een gang naar de openbare markt voor vrijwel geen bedrijf nog een reële optie is, en genoteerde bedrijven hebben nadrukkelijk een scenario van delisting onder ogen te zien. In voorkomend geval kan de Friesland Bank haar financieringscapaciteit inzetten bij een vertrek van de beurs, al dan niet in samenwerking met andere professionele investeerders. In het jaar 2000 kwamen 10 nieuwe participaties tot stand. As sur an tie be drijven Friesland Bank Assurantiën en Aecum zien terug op een bevredigend jaar, waarbij hun resultaten uitkwamen op een vergelijkbaar niveau als het voorgaande jaar. Bij Friesland Bank Assurantiën is veel energie geïnvesteerd in de ontwikkeling van haar assortiment zakelijke verzekeringen, met name in een zgn. bedrijfspolis. Voor 2001 worden hiervan goede resultaten verwacht. Aecum bouwde haar marktpositie in de collectieve pensioenverzekeringen verder uit. De bank is van oordeel dat de assurantiemarkt nog veel potentieel bevat voor solide en professionele intermediairs zoals Friesland Bank Assurantiën en Aecum. Er is daarom besloten de elkaar aanvullende kwaliteiten van beide ondernemingen te bundelen en van een gezamenlijk businessconcept uit te gaan. Per 2001 werken beide ondernemingen dan ook geïntegreerd, en de loop van dit jaar zal ook een juridische samensmelting haar beslag krijgen. De krachtenbundeling moet leiden tot een aanzienlijk versterkte positie richting verzekeraars, en een veel zichtbaarder aanwezigheid in de markt. Organisatie Kantorennet In het najaar van 2000 werd besloten tot een ingrijpende aanpassing van het bedieningsconcept in de kantoororganisatie van de bank. De redenen hiervoor waren de sterke veranderingen in het cliëntengedrag gedurende de afgelopen jaren en ons streven om nog meer tijd vrij te maken voor het optimaal adviseren van onze klanten. Gegeven het sterk teruglopende traditionele kas-/balieverkeer zal daarom in het jaar 2001 een volledige herinrichting van de kantoren van de bank plaatsvinden. Onder het nieuwe concept zullen nagenoeg alle Friesland Bank Jaarverslag 2000 17

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 31