In een partnership met de merchant bank Kempen 6c Co werd Friesland Bank Kempen Vermogensbeheer opgezet, waarmee de bank aan vermogende particulieren, maar ook aan verenigingen en stichtingen vermogensbeheer van hoge kwaliteit kan aanbieden. De reacties uit de markt waren zeer positief, en wij verwachten de komende jaren een sterke toename van relaties en beheerd vermogen. Voor wat betreft particuliere verzekeringsproducten is de afzet van schadeverzekeringen sterk gegroeid, in het lopend jaar zal in het kantorennet ook veel aandacht worden gegeven aan de advisering over levensverzekeringen. 7.akelijk bedrijf Ook in het jaar 2000 realiseerde de bank een aanzienlijke groei bij haar zakelijk bedrijf. Met name bij de middelgrote bedrijven in het noorden van Nederland nam het aantal relaties duidelijk toe, waarbij de directe betrokkenheid en slagvaardigheid van de bank een belangrijke rol speelde bij beslissingen om vóór de Friesland Bank als nieuwe hoofdbankier te kiezen. Bij de groei kon een goede spreiding over de verschillende bedrijfstakken worden bereikt. De bank gaf het afgelopen jaar vergrote aandacht aan haar agrarische relaties en slaagde erin haar positie licht uit te bouwen, met name buiten de provincie Friesland. Ook de komende jaren zal de bank blijven investeren in de agrarische sector, waar zij over grote expertise beschikt. Bij haar kredietverlening streeft de bank naar een goede balans tussen kortlopende kredieten en langlopende leningen, waarnaast als de situatie dit vereist ook factoring en leasing als financieringsvormen worden ingezet, in de laatste gevallen dikwijls in samenwerking met gespecialiseerde financiers. De bank wordt in toenemende mate gevraagd mede te voorzien in de financiering van opvolgingssituaties, zij heeft daarbij thans aanmerkelijke expertise ontwikkeld als verstrekker van zgn. mezzaninefinancieringen. In toenemende mate maken de relaties van de bank gebruik van de mogelijkheden om specifieke financieringsrisico’s af te dekken met derivatenproducten. De treasury van de bank is volledig geëquipeerd om hier maatwerk te leveren, en de relatie daarbij goed voor te bchten over de finesses van het gebruik van deze moderne instrumenten. Veel aandacht werd besteed aan het informeren van de relaties van de bank over belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de zakelijke financieringen, onder meer betreffende opvolgingssituaties en off balance financieringen. Voorts werd uiteraard de nodige aandacht gegeven aan voorlichting over de komende overgang op de chartale euro. Ook bij relaties van de bank bleek het nodig nadrukkelijk te wijzen op het grote belang van een vroegtijdige en grondige voorbereiding. Het participatiebedrijf Friesland Bank Investments, waarin het participatiebedrijf van de bank is belegd, kan terugzien op een voortreffelijk jaar. Niet alleen waren de financiële uitkomsten zeer bevredigend, ook de marktpositie kon aanmerkelijk worden uitgebreid. Het aantal aanvragen voor een risicodragende deelname nam sterk toe,

Jaarverslagen Friesland Bank | 2000 | | pagina 30